Kad smo stigli na lokaciju, dočekalo nas je pravo iznenađenje! Kolonija od čak 36 šišmiša, prepričao je Darko Ozmec iz Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba što je jučer doživio na balkonu jedne gospođe na Jarunu. Vođa tima hvatača u azilu u Dumovcu s kolegama je otišao na teren na poziv Zagrepčanke, baš kao što odlazi svaki put kad građani u metropoli uoče divlju ili napuštenu životinju. Ali šišmiše kakve je vidio na Jarunu, kaže, u Zagrebu još nije vidio.
– Rani večernjaci preferiraju toplije krajeve, pa ih se najčešće može vidjeti u Dalmaciji. Da stvar bude neobičnija, još smo dva šišmiša iste vrste zatekli u Sigetu – kazao je Darko Ozmec iz terenske službe skloništa u Dumovcu, koja je trideset šest “mališana” predala Udruzi za zaštitu divljih životinja (AWAP). Rani večernjaci trenutačno su na promatranju, a isključivo o njihovu stanju ovisi kada će ih točno ponovno vratiti u prirodu. Kako su objasnili u skloništu Dumovec, koje je dio Ustanove Zoološki vrt grada Zagreba, o slučaju su odmah obaviješteni i stručnjaci kako bi pokušali otkriti kako su rani večernjaci uopće stigli u Zagreb, odnosno zašto su proširili stanište.
Ova vrsta šišmiša inače je posebna po svojim zaobljenim ušima te po riđem i kratkom krznu na leđima, a svjetlijem na prsima.
Mogu živjeti do 12 godina i dok za ljetna skrovišta preferiraju duplje djetlića, zimi se često skrivaju u pukotinama na zgradama i mostovima te u špiljama.
Kod šišmiša ranog večernjaka inače nije rijetkost da svoj pomladak skrivaju u zgradama iza fasadnih ploča ili u kutijama roleta.
VIDEO: Otac godine bacio bebu u snijeg, a onda se dogodilo ovo...
odmah obaviješteni i stručnjaci kako bi pokušali otkriti kako su rani večernjaci uopće stigli u Zagreb ::: Stvarno ??? __ Kako su stigli ??? __ Zar vam nije poznato da šišmiši imaju krila i da su sposobni letjeti??? __ Oooo, jadnog li kurikula u Hrvata