promet na 2 kotača

Evo na kojim cestama najviše stradavaju motociklisti

motocikl nesreća
Foto: Sinoša Kanižaj/Pixsell
1/3
16.03.2014.
u 12:30

U odnosu na 2012., prošle je godine na zagrebačkim prometnicama, prema podacima policije, bilo manje prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači mopeda i motocikala. Ove godine poginula su dvojica u 4 dana. Najčešći uzrok nesreća je neprilagođena brzina. S dolaskom boljeg vremena ovih je vozača sve više na cestama

Upola manje poginulih, 18 posto manje nesreća i 13 posto manje ozlijeđenih zabilježeno je na zagrebačkim prometnicama prošle godine u odnosu na 2012. godinu, barem kada su u pitanju prometne nesreće u kojima su sudjelovali vozači mopeda i motocikala.

Precjenjuju sposobnosti

Statistika je to koju je u prostorijama zagrebačke policije u petak predstavio Viktor Forjan iz Odjela za sigurnost cestovnog prometa Policijske uprave zagrebačke.
– Lijepo vrijeme i proljetne temperature i ove godine izmamile su brojne motocikliste na prometnice. Poznato je da se najčešći prekršaji i greške motociklista događaju zbog toga jer oni u pravilu, a osobito na početku sezone precjenjuju svoje vozačke sposobnosti. Dio njih uopće ne koristi zaštitnu kacigu, voze prebrzo, često i po nogostupima i kroz pješačke zone – ističe Forjan.

Foto: Grafika: Jelena Vuković

Grafika: Jelena Vuković

U Zagrebu su ove godine u samo četiri dana smrtno stradala dva motociklista, 5. ožujka na Mostu Mladosti u Zagrebu poginuo je Josip Renato Tončić (31) jer je ušao u zavoj vozeći prebrzo, a 9. ožujka u Zaprešiću je poginuo Dražen I. (45) nakon što je sletio s ceste i ugradio u ogradu.

Nije iznenađenje da je očevid pokazao da je uzrok nesreće opet – neprilagođena brzina.

Najranjivija skupina

Iako je poznato da su vozači motocikala jedna od najranjivijih skupina u prometu, treba istaknuti i kako su oni sami skrivili većinu najtežih nesreća u kojima su sudjelovali. Prošle godine u pet od ukupno sedam nesreća u kojima su poginuli vozači motocikala odgovorni su sami motoristi, dok su za po jednu odgovorni vozač bicikla i autobusa. Često se u nesrećama u kojima sudjeluju vozač vozila na četiri kotača i motociklisti zna dogoditi da vozač automobila ne pričeka dolazak policije.
– Ako pobjegnete s mjesta nesreće, za kazneno djelo nepružanja pomoći prijeti kazna zatvora do 3 godine, dok za izazivanje nesreće u cestovnom prometu maksimalno 12 godina zatvora – kaže Forjan.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije