Zagrebački Botanički je vrt zbog učestalih krađa svaki dan u tjednu nadgledat će čuvari. – Ponedjeljkom i utorkom kada ne naplaćujemo ulaz, i kada nisu naši čuvari ovdje, dolaze neki ljudi, neke gospođe koje su si dale za pravo upravo na ovom mjestu uzimati sjemenski materijal. Treći put je stvarno prevršena mjera, rekao je za RTL Danas voditelj Botaničkog vrta PMF-a Vanja Stamenković.
Jedan od čuvara, Igor, ispričao je da već dvije sezone promatra lopove po Botaničkom vrtu. – Promatraju te, skrivaju se, kao telefoniraju, nemaju osjećaj nekog srama, grižnje savjesti. Kad odeš, onda će opet napraviti krug i vratiti se – rekao je Igor. Kao primjer navodi gospođu koja krade sjemenke pelina na sistematskom polju koje inače studentima služi za nastavu i znanstvena istraživanja. Kada ju je uhvatio u krađi, rekla je da ima dogovor s Upravom i ušla u raspravu s njim.
Voditelj Botaničkog vrta kaže da lopove ne zanimaju toliko egzotične biljke, do kojih je teško doći, koliko su im na meti ljute papričice, koje se posvuda mogu normalno kupiti, ili pak maćuhice, koje inače stoje 50 centi. – Ovdje su da bi se moglo vidjeti kako izgledaju kad su žive, a ne da si netko dođe ukrasti za doma. Vole si uzeti i pelcere ili recimo lukovicu, ili nađemo posađene maćuhice, pa fali jedna, dvije – objasnio je Stamenković za RTL Danas.
Ipak, bilo je i većih krađi, poput one endemskog meksičkog kaktusa starog 80 godina. Nakon toga su u Botaničkom vrtu takve kaktuse pospremili. Stamenković kaže da ovakve krađe mogu biti i opasne. Na primjer, lopovi često kradu ricinus ne znajući da su prije obrade svi dijelovi te biljke jako otrovni, a osim toga, uništava se nasad za sljedeću godinu.