Na današnjoj redovitoj konferenciji za medije zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića neke od tema koje bi se mogle naći na dnevnom redu jesu novi model cijena odvoza miješanog komunalnog otpada, poništenje odluke o projektu Bloku Badel, poskupljenje plina.... Tomašević danas otvara i obnovljenu Osnovnu školu Miroslava Krleže na Kaptolu 16. Riječ je o prvoj zgradi odgojno-obrazovne namjene cjelovito obnovljenoj nakon potresa sredstvima Europske unije.
Najstarija je to osnovna škola u Zagrebu i zaštićeno kulturno dobro, a zgrada je starija od 140 godina. Učenici su zbog oštećenja prouzročenih potresom dvije školske godine odlazili na nastavu u prostorije OŠ ''Gjalski'', na Pantovčak i Jabukovac. Radovi su stajali 80 milijuna kuna i, uvjerava Tomašević, škola može sada izdržati i potres jačine onog koji je pogodio petrinjsko područje.
– Škola je ojačana u temeljima, konstrukcijski, energetski izolirana i modernizirana. Južni zid je novi – rekao je predsjednik školskog odbora Dragi Zenko.
– Pola sredstava planiramo povući iz EU fondova, a drugu polovicu iz nacionalnog fonda – naglasio je Tomašević. Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet rekao je kako je sljedeća na redu OŠ Ivana Merza koja bi trebala biti gotova u svibnju, a OŠ ''Vugrovec'' u Kašini krajem proljeća.
Što se tiče novog modela određivanja cijene odvoza otpada, Tomašević je pozvao sve da se uključe u javno savjetovanje koje je u tijeku.
– Taj sustav ne zahtijeva velika ulaganja. Najjeftiniji je i najpravedniji sustav. Mnogi građani već znatno odvajaju, vrećicu od 20 litara drže dugo u kući, pa su tražili vrećice manjeg volumena. To je realan i dobar prijedlog. Smisao ove odluke jest da se varijabilni dio usluge plaća kroz cijenu vrećice. To je ono na čemu ćemo inzistirati. To će nadzirati i komunalni redari i vjerojatno neki djelatnici naših poduzeća. U našem predizbornom programu piše ono što sada radimo jer je to ekološki i pravedno – uvjerava Tomašević. U prvoj fazi, dodaje, bit će neke opomene, a onda kazne za neodvajanje otpada. Prva će biti faza tranzicije.
– Zeleni otoci ostaju na svojem mjestu. Ništa se ne mijenja u smislu broja odvoza. Sve ostaje isto što se tiče odvoza plastike, metala i papira. Ostaju isto tako spremnici na zelenim otocima. Mijenjaju se spremnici od vrata do vrata koji su individualizirani. Ako će morati ići na javnu površinu, složit ćemo tako da i dalje budu u kontroli vlasnika. U vezi s obiteljskim kućama, one trenutačno imaju svoje spremnike na svom posjedu. Naš je prijedlog da i oni bacaju otpad u službenim vrećicama. Inače bismo po zakonu morali naplatiti pražnjenje tog spremnika kao i u višestambenim zgradama – govori gradonačelnik.
Problemi oko plina, dodaje, tema su u cijeloj Hrvatskoj, a ne samo u Zagrebu.
– Bivša uprava Holdinga propustila je kupiti dovoljno plina ranije po nižim cijenama i to je, također, jedan dio problema – zaključuje Tomašević.
"Na čelu ti petokraka, u oku dugine boje u koliko si udruga što milijardu kuna broje?" 🤡