Malo je tko mogao povjerovati da će javnu tvrtku poput Zagrebačkog holdinga voditi stručnjaci odabrani javnim natječajem, a još manje da će povjerenje za čelnu funkciju dobiti menadžer u 30-im godinama. Riječ je o Dejanu Fičku, novom predsjedniku uprave koji je Holding preuzeo prije mjesec dana, a razgovor za Večernji list njegov je prvi veliki javni istup.
Bandić-Švaljek-Kusin
Fičko je odbacio nagađanja da nova uprava neće dobiti povjerenje gradonačelnika Milana Bandića, kao što je to bilo s bivšom dogradonačelnicom Sandrom Švaljek, koja je vodila glavnu riječ pri njihovu odabiru.– Našao sam se s dogradonačelnicom gospođom Vesnom Kusin i dala je meni i mojim kolegama bezrezervnu podršku, a podršku sam dao i ja njoj. U okolnostima koje su nas zatekle čestitali smo si na novim radnim mjestima i utvrdili da imamo zajednički cilj – da funkcioniraju i Holding i Grad – kazao je Fičko.
Dodao je da ga nije obeshrabrio rasplet situacije Švaljek – Bandić – Kusin te špekulacije o otkazu.– Unaprijed smo bili svjesni situacije u koju smo ušli. Zapravo, kad gledam cijelu svoju karijeru, ona je obilježena radom u krajnje neizvjesnim okolnostima, posebno u Pevecu, kamo sam došao kada je otvoren najveći stečaj u povijesti Hrvatske. Šanse za uspjeh tvrtke bile su jedan prema milijun tako da sam naviknut raditi u neizvjesnim i teškim okolnostima – kazao je Fičko dodavši da će, kada su uspjeli spasiti Pevec, sigurno naći zajedno s kolegama najbolje rješenje i za Holding.
Menadžerski ugovori
Dotaknuo se i menadžerskih ugovora zbog kojih je nova uprava u startu bila prozivana. – Riječ je o ugovoru kojim će nam u slučaju da završimo mandat u cijelosti pripasti tri plaće, što je u privatnom sektoru mnogo veći iznos. S druge strane, dogovorena je veća otpremnina i pripao bi nam veći broj plaća samo u slučaju da dođe do naše političke smjene, odnosno da nas otpuste bez valjanog poslovnog razloga – objasnio je Fičko. Zadovoljan je i s kolegama u upravi. Nije ih, kaže, ranije, poznavao, a rade danonoćno.
Pozitivno poslovanje
– Posla je jako puno, moramo ulaziti u sve dokumente, a trenutačno smo još u fazi snimanja zatečenog stanja i rješavanja nakupljenih problema. U načelu mogu reći da smo zatekli pozitivan rezultat poslovanja iz 2014. godine, naslijedili smo i poslovni plan za 2015., no mislim da će biti prostora i potrebe za njegovu izmjenu – najavio je Fičko.
Svim kolegama direktorima u podružnicama dao je u zadatak da naprave popis svojih aktivnosti unutar podružnica i tvrtki pa će, kazao je, nakon toga po potrebi u lipnju mijenjati postojeći plan. Najavio je da Holding mora postati brži i učinkovitiji kako bi i građani imali što bolju i jeftiniju uslugu. Cijene komunalija neće se dizati, već dugoročno pokušati sniziti pa će tako, najavio je, većini Zagrepčana već tijekom ove godine doći niži računi za odvoz otpada kada im se uvede naplata po volumenu, a ne kvadratima stana.
Ugovori za glomazni otpad
Kao najvažnije aktivnosti ponovio je reorganizaciju nabave i refinanciranje obveznica. – Ubrzanje javne nabave nam je prioritet. Kako unutar Holdinga imamo niz djelatnosti i procesa, teško je u kratkom roku reagirati na najispravniji način, no moramo znati brzo razlučiti hitnost nabave dijelova za kamion od drugih nabava koje mogu malo pričekati. Trebamo vidjeti i kompetencije ljudi, broja ljudi. O tome ovisi brzina funkcioniranja Holdinga i kvaliteta usluge građanima – rekao je Fičko.
Na upit u kojoj je fazi postupak javne nabave kojim Holding traži tvrtku za preuzimanje glomaznog otpada koji je završen početkom ožujka, a koji bi mogao biti sklopljen s tvrtkom CEZAR (raniji ugovor predmet je istrage protiv gradonačelnika, bivšeg šefa Holdinga Slobodana Ljubičića i šefa CEZAR Petra Pripuza), kazao je da će se ishod znati početkom svibnja.– Upravo istječu žalbeni rokovi prije no što odluka o odabiru postane konačna.
Kako vratiti 2,2 milijarde
Vrlo smo oprezni, zbog okolnosti pušemo i na hladno jer ne smije biti grešaka, sve mora biti odrađeno striktno po zakonu, sukladno moralu i potpuno transparentno – istaknuo je Fičko.Uz nabavu, među najvažnijim zadacima mu je pronaći rješenje za obveznice koje dolaze na naplatu u srpnju 2017.
– Obveznice od 2,2 milijarde kuna nastale su 2007. godine za potrebe financiranja tadašnjih projekata i do srpnja 2017. godine trebalo bi vratiti taj dug. Da građanima objasnim o kolikom je novcu riječ, slikovito ću kazati da bi za povrat svaki Zagrepčanin trebao vratiti 2600 kuna. To je golemo opterećenje i bila bi iluzija da to možemo samo tako vratiti – rekao je Fičko te dodao da se dug mora vraćati pomalo, za što je potrebno provesti refinanciranje.
Nastavak izdvajanja
– Riječ je o važnom poslu koji građani na žalost ne vide. Oni vide problem manjka kontejnera za smeće ili puknutu cijev, no moraju znati da uz to postoje i ovi veliki utezi zbog kojih, ako ne pronađemo model do srpnja 2017. godine, Holding više neće funkcionirati. Upravo je to razlog zašto sam taj problem stavio na prvo mjesto – istaknuo je Fičko.Najavio je i da će do kraja godine imati strategiju o izdvajanju podružnica u samostalna trgovačka društva, što je počelo, a onda stalo.
Baš kao i njegov prethodnik, smatra da podružnice treba oformiti kao zasebne tvrtke
Imamo i poslovne tajne
.– Imamo kompleksnu situaciju. Polovica su tvrtki podružnice, polovica trgovačka društva. Ta hibridna situacija nije najsretnije rješenje i sve treba staviti u isti formalnopravni status, ono što nije osnovni biznis Holdinga potrudit ćemo se do kraja izdvojiti iz našeg sustava – istaknuo je kazavši da će zasad gurati započetu prodaju Zagrebplakata i kompleksa u Savudriji.
Što se tiče nedavne pobune sindikalista zbog zabrane istupanja uime tvrtke, predsjednik uprave kazao je da je pravilnik odavno na snazi te da su sada uveli sankcije za one koji ga budu kršili.– Cilj nam je otvoreno razgovarati s građanima i medijima, no važno je da izlaze točne informacije, a ne da se javnost obmanjuje neprovjerenim informacijama koje daju ljudi koji ne poznaju materiju – zaključio je Fičko te dodao da je Holding trgovačko društvo koje ima i svoje poslovne tajne i da nisu sve informacije za javnost.
Toliko menadzera Hrvatska ima sve bolji od boljeg i sve skuplji od skupljeg a drzava i gospodarstvo nam u banani.Naravno nitko ne mora opravdati svoju placu a nitko nemora niti snositi odgovornost.Bitno je samo da traju.