Udruga SIDRO - odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću održala je u ponedjeljak kratki performans na Markovu trgu kako bi prikazala uobičajeni život u odgojnoj skupini nekog vrtića i upozorila da predložene zakonske izmjene neće riješiti njihove probleme.
Odgojiteljica je u izvedbi kroz 10 minuta sama skupljala 22 kartonske "djece" s uplakanim licima. Riječ je o djeci od godinu do dvije, odnosno o mlađoj jasličkoj skupini, a kako je vjetar zapuhnuo, tako je dijete na jednom kraju sobe palo, drugo je plakalo, pa treće, dok je izvedbu pratila realistična glazbena podloga.
"To je naša stvarnost jer jedna osoba doista ne stiže napraviti sve što je potrebno za dvadesetak beba, ne može jedan odgojitelj raditi sam u smjeni", poručila je predsjednica udruge SIDRO Katarina Turković Gulin.
Zakon ne zaustavlja diskriminaciju djece prema mjestu rođenja
Performans je organiziran u sklopu projekta "Zakon za jednakost", a Turković Gulin upozorava da većina vrtića u Hrvatskoj ne poštuje odredbe Državnog pedagoškog standarda, tako da je prosječno u jasličkim skupinama dvadesetak beba s kojima radi samo jedan odgojitelj.
U saborskoj proceduri su izmjene Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, a u petak je bilo prvo čitanje. U kolovozu je bilo javno savjetovanje na koje je udruga uputila amandmane i prijedloge, ali gotovo ništa nije uvaženo.
"Vrlo smo nezadovoljni jer zakon nije zaustavio višestruku diskriminaciju djece prema mjestu rođenja te roditelja i odgojitelja u vrtićima prema mjestu rada i življenja", naglasila je.
Sav trošak financiranja vrtića zapravo je prebačen na jedinice lokalne samouprave, općine i gradove, koji nemaju iste proračunske mogućnosti, a zbog njihove autonomije odlučivanja o ekonomskoj cijeni vrtića, koja se kreće od 1200 do čak 5000 kuna, događaju se diskriminacija i nejednake mogućnosti i standard za djecu.
"U nekim gradovima postoji razlika od vrtića do vrtića, a da ne govorimo o razlikama u regijama. To je nedopustivo, ovim zakonom moglo bi biti riješeno, ali se ništa značajno nije dogodilo", poručila je Turković Gulin.
Nedostatak odgojitelja pokušat će se nadomjestiti zapošljavanjem učitelja, koji će proći dodatno doškolovanje i dobiti zvanje odgojitelja, dok odgojitelj nakon pet godina studija nema sličnu mogućnost, što je također diskriminacija.
Turković Gulin kaže da se Hrvatska obvezala značajno povećati udio djece predškolske dobi uključene u programe ranog i predškolskog odgoja. S time se slažu, ali ne mogu se ispuniti očekivanja EU-a bez stvaranja preduvjeta, a vrtića, odgojitelja, uvjeta i financija - nema.
Država treba izdvojiti više sredstava
Na primjer, u nekim zagrebačkim vrtićima dijete za užinu dobije trećinu banane, dok se u nekim gradovima i općinama ukida užina jer se za osam kuna po djetetu dnevno ne mogu napraviti tri obroka. Tada odgojitelji i roditelji izdvajaju svoje novce za djecu, dodala je.
Turković Gulin također upozorava da država odvaja 25 kuna po djetetu isključivo u 250 sati kada je obvezna predškola, to je otprilike tri mjeseca, što je također ocijenila nedopustivim.
SIDRO predlaže promjenu financiranja i upravljanja ranim i predškolskim odgojem i obrazovanjem tako što bi se rasteretile jedinice lokalne samouprave većim uključenjem države.
Odgojitelji u vrtićima su odgojno-obrazovni radnici, a svi drugi, od škola pa do visokih učilišta, zapravo su plaćeni iz sredstava državnog proračuna.
"Neka se novac za plaće nađe u državnom proračunu, a jedinice lokalne samouprave neka sva svoja sredstva prenamjene za postizanje dostupnosti i sigurnosti vrtića za svako dijete", poručuje Turković Gulin.
Aha, zato je trebalo uzeti djeci i roditeljima, da bi ovi imali...