NA MARKOVOM TRGU

VIDEO Udruga odgojitelja SIDRO performansom ukazala na važnost predškolskog odgoja

Zagreb: Članovi Udruge SIDRO performansom žele ukazati na važnost predškolskog odgoja
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/13
13.12.2021.
u 16:00

Performans je organiziran u sklopu projekta "Zakon za jednakost", a Turković Gulin upozorava da većina vrtića u Hrvatskoj ne poštuje odredbe Državnog pedagoškog standarda, tako da je prosječno u jasličkim skupinama dvadesetak beba s kojima radi samo jedan odgojitelj.

Udruga SIDRO - odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću održala je u ponedjeljak kratki performans na Markovu trgu kako bi prikazala uobičajeni život u odgojnoj skupini nekog vrtića i upozorila da predložene zakonske izmjene neće riješiti njihove probleme.

Odgojiteljica je u izvedbi kroz 10 minuta sama skupljala 22 kartonske "djece" s uplakanim licima. Riječ je o djeci od godinu do dvije, odnosno o mlađoj jasličkoj skupini, a kako je vjetar zapuhnuo, tako je dijete na jednom kraju sobe palo, drugo je plakalo, pa treće, dok je izvedbu pratila realistična glazbena podloga.

13.12.2021., Zagreb - Na Trgu svetog Marka odrzana je konferencija za medije i permormans clanova Udruge SIDRO, kojim su zeljeli ukazati na vaznost predskolskog odgoja.
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

"To je naša stvarnost jer jedna osoba doista ne stiže napraviti sve što je potrebno za dvadesetak beba, ne može jedan odgojitelj raditi sam u smjeni", poručila je predsjednica udruge SIDRO  Katarina Turković Gulin.

Zakon ne zaustavlja diskriminaciju djece prema mjestu rođenja

Performans je organiziran u sklopu projekta "Zakon za jednakost", a Turković Gulin upozorava da većina vrtića u Hrvatskoj ne poštuje odredbe Državnog pedagoškog standarda, tako da je prosječno u jasličkim skupinama dvadesetak beba s kojima radi samo jedan odgojitelj.

U saborskoj proceduri su izmjene Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, a u petak je bilo prvo čitanje. U kolovozu je bilo javno savjetovanje na koje je udruga uputila amandmane i prijedloge, ali gotovo ništa nije uvaženo.

"Vrlo smo nezadovoljni jer zakon nije zaustavio višestruku diskriminaciju djece prema mjestu rođenja te roditelja i odgojitelja u vrtićima prema mjestu rada i življenja", naglasila je.

13.12.2021., Zagreb - Na Trgu svetog Marka odrzana je konferencija za medije i permormans clanova Udruge SIDRO, kojim su zeljeli ukazati na vaznost predskolskog odgoja.
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Sav trošak financiranja vrtića zapravo je prebačen na jedinice lokalne samouprave, općine i gradove, koji nemaju iste proračunske mogućnosti, a zbog njihove autonomije odlučivanja o ekonomskoj cijeni vrtića, koja se kreće od 1200 do čak 5000 kuna, događaju se diskriminacija i nejednake mogućnosti i standard za djecu.

"U nekim gradovima postoji razlika od vrtića do vrtića, a da ne govorimo o razlikama u regijama. To je nedopustivo, ovim zakonom moglo bi biti riješeno, ali se ništa značajno nije dogodilo", poručila je Turković Gulin.

Nedostatak odgojitelja pokušat će se nadomjestiti zapošljavanjem učitelja, koji će proći dodatno doškolovanje i dobiti zvanje odgojitelja, dok odgojitelj nakon pet godina studija nema sličnu mogućnost, što je također diskriminacija. 

Turković Gulin kaže da se Hrvatska obvezala značajno povećati udio djece predškolske dobi uključene u programe ranog i predškolskog odgoja. S time se slažu, ali ne mogu se ispuniti očekivanja EU-a bez stvaranja preduvjeta, a vrtića, odgojitelja, uvjeta i financija - nema.

Država treba izdvojiti više sredstava

Na primjer, u nekim zagrebačkim vrtićima dijete za užinu dobije trećinu banane, dok se u nekim gradovima i općinama ukida užina jer se za osam kuna po djetetu dnevno ne mogu napraviti tri obroka. Tada odgojitelji i roditelji izdvajaju svoje novce za djecu, dodala je.

Turković Gulin također upozorava da država odvaja 25 kuna po djetetu isključivo u 250 sati kada je obvezna predškola, to je otprilike tri mjeseca, što je također ocijenila nedopustivim. 

SIDRO predlaže promjenu financiranja i upravljanja ranim i predškolskim odgojem i obrazovanjem tako što bi se rasteretile jedinice lokalne samouprave većim uključenjem države.

Odgojitelji u vrtićima su odgojno-obrazovni radnici, a svi drugi, od škola pa do visokih učilišta, zapravo su plaćeni iz sredstava državnog proračuna. 

"Neka se novac za plaće nađe u državnom proračunu, a jedinice lokalne samouprave neka sva svoja sredstva prenamjene za postizanje dostupnosti i sigurnosti vrtića za svako dijete", poručuje Turković Gulin. 

Ključne riječi

Komentara 2

ST
stefj
16:14 13.12.2021.

Aha, zato je trebalo uzeti djeci i roditeljima, da bi ovi imali...

Avatar rasot
rasot
16:11 13.12.2021.

Prste dalje od naše djece, ne trebaju mi usluge države

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije