Noćni kaos na medvednici

Voditelj skijališta: 'Na Sljemenu noću vlada bezakonje, pije se i divlja, policija ne može ništa!'

Zagreb:  Tradicionalnim noćnim skijanjem otvorena je nova sezona skijanja na Sljemenu
FIlip Kos/PIXSELL
27.12.2021.
u 17:36

Voditelj Skijališta Sljeme Igor Žiljak smatra da je potrebno uvesti Zakon o uređenim skijalištima i paprene kazne za one koji ne poštuju elementarna pravila ponašanja na skijaškim stazama. Time bi se, kaže, smanjio broj nezgoda poput one na Crvenom spustu

Nesreća koja se oko ponoći za Božić dogodila na sljemenskom Crvenom spustu i u kojoj su mlađi punoljetnici zadobili po život opasne ozlijede, zgrozila je javnost. Igor Žiljak, voditelj Skijališta Sljeme, nije pretjerano iznenađen situacijom. Trenutno se nalazi u Kini gdje pomaže domaćinima pripremiti umjetni snijeg za nadolazeće Zimske olimpijske igre, no rado nam je prokomentirao situaciju. Ovakve nezgode, veli on, događaju se svake godine. Pukom srećom još uvijek nije bilo ljudskih žrtava. 

-Svake godine susrećemo se s ovim nekoliko puta, a do sada je srećom prošlo bez težih posljedica. Klinci dođu uvečer kada na stazi nikoga nema, uzmu zaštitne mekane strunjače s kojima omotavamo rasvjetu, stupove žičare i topove za nsijeg te se spuštaju se skijaškim stazama usprkos tome što svuda piše da je sanjkanje onuda zabranjeno. To vam je slično kao da vozite sto na sat u kontra smjeru zelenim valom- objašnjava Žiljak. U vrijeme sezone, on i ekipa svakoga jutra pronađu strunjače s vrha na dnu Crvenog spusta. Slična se nezgoda zbila prije desetak godina na Zelenom spustu i prije nekih šest na Crvenom. 

-Strunjača na spustu razvije brzinu i do 150 kilometara na sat što može biti opasno po život. Zgrožen sam što su prijatelji unesrećenih snimku podstavili na TikTok. Sada je to postao challenge, izazov pa se bojim da će ovakvog nesmotrenog sanjkanja po stazi biti još više- govori Žiljak. Zimi, kada na Sljemenu padne noć i završi skijanje, svake godine počinju problemi. 

-Kad skijaši odu, gore nema ni policije, niti redara, no posjetitelji ne prestaju dolaziti. Srećom pa je HGSS bio dežuran i da su mogli brzo reagirati, inače bi puno gore prošli. Kada su lani bile restrikcije zbog korone, na Sljemenu se po cijele noći partijalo, ljudi bi popili i radili gluposti, ostavljali smeće i sanjkali se stazom- prisjeća se voditelj skijališta.

Preko dana, stazom patroliraju pripadnici interventne policije, ali noću ondje nema nikoga. Problem je, objašnjava Žiljak, u tome što je područje Sljemena pod ingerencijom čak tri policijske postaje iz dvije županije

Za vrh Crvenog spusta je zadužena zagrebačka policija, a donji dio, gdje su nastradali je pod upravom zaprešićke policije. Zbog toga je teško organizirati ophodnje. Međutim, čak i kada bi policija redovito vršila noćne patrole, novi je problem u tome što ne postoji zakon po kojem bi mogla postupati. 

-Ne krivim policiju jer oni nemaju zakon po kojem bi postupali. U svim uređenim zemljama policija čuva skijaške staze. Oni koji stazama sanjkaju, ne nose kacige ili skijaju u pijanom stanju, dobiju paprene kazne pa se više tako ne ponašaju. Kod nas takav zakon ne postoji, već samo pravilnik pa posjetitelji Sljemena postupaju po principu 'kaj nam pak moreju'. zbog toga je na Sljemenu noću bezakonje, pije se, divlja, a policija ne može ništa pješaku koji šeće šumom bez obzira na to što je u alkoholiziranom stanju, radi nered i ugrožava svoj i tuđe živote . Hitno nam je potreban zakon o uređenim skijalištima, kao i kazne za one koji ga krše- zaključuje Žiljak. 

 

 

 

Ključne riječi

Komentara 16

Avatar Pravedni tetrijeb
Pravedni tetrijeb
22:35 27.12.2021.

naplatiti debilima troškove intervencije HGSS i liječenja

BR
brzizestok
20:57 27.12.2021.

Tko gospodari skijalištem taj je odgovoran ! Neka uvedu zaštitare, video nadzor.

MK
MKGRA
21:17 27.12.2021.

Koliko je meni poznato Gosp. Igor Ziljak je u Kini priprema skijališta za zimsku olimpijadu . Već duze nije voditelj skijališta na Sljemenu

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije