S Večernjim listom za bolji Zagreb društveno su korisne akcije Večernjeg lista kojima želimo pomoći građanima te poboljšati i uljepšati grad u kojem živimo.
Nemaju ni igralište
Stoga smo nakon čišćenja snijega oko škola, vrtića i stambenih zgrada, a koji je zadao velike probleme ove zime, te doniranja 12 kompjutora Osnovnoj školi Ivana Cankara, odlučili pomoći i našim najmlađim sugrađanima, ali i njihovim roditeljima.
Uz pomoć našega generalnog pokrovitelja Inu i partnere Chromos te Belinku, ali i druge koji će se pridružiti našoj akciji obnovit ćemo jedan zagrebački vrtić. A da je baš takva akcija potrebna dokazuje niz starih gradskih prostora u kojima su smještena djeca, a koji jednostavno vape za obnovom.
Večernji list će u suradnji sa svojim partnerima procijeniti kojem je vrtiću na području Zagreba obnova najpotrebnija, te na osnovi stanja objekata odnosno trajnosti instalacija, infrastrukture i uređenosti, odlučiti slijedi li mu potpuna ili djelomična obnova.
U teškom stanju jedan je od područnih objekata vrtića Petar Pan koji se već deset godina nalazi u derutnoj zgradi u Slovenskoj 13.
Uvjeti ne zadovoljavaju ni minimalne standarde. Ondje je upisana samo jedna odgojna grupa od 25 djece koja borave u prostoru od 50 četvornih metara s jednim zahodom, lošim instalacijama i bez grijanja, a nema ni dječjeg igrališta.
– Zimi je jako hladno. Nema adekvatnoga grijanja, a tek nekoliko peći koje koristimo ne mogu zagrijati prostor. Predvorje je zajedničko s okolnim zgradama, pa stanari često ondje parkiraju automobile. Gradska četvrt nam pomaže koliko može, ali već dugo pokušavamo naći neki drugi, primjereniji prostor za mališane – kazala je zamjenica ravnateljice Ivanka Karačić.
Više od 40 godina u staroj derutnoj zgradi nalazi se dječji vrtić Zvončić u Voltinu naselju.
Čekaju kao ozebli sunce
– Čekamo gradnju novog vrtića kao ozebli sunce – poručila je pedagoginja Ljiljana Džepina.
Vrtić se nalazi u baraci sagrađenoj nakon poplave 1969. godine. Do prije dvije godine imali su dotrajale instalacije, derutne i šuplje zidove, kuhinja je bila u lošem stanju, ali i odvod, pa je znalo biti i poplava.
– Uz veliku pomoć Gradske četvrti Trešnjevka – sjever uspjeli smo sanirati neke stvari. Danas ipak funkcioniramo u normalnijim uvjetima, ali zgrada je stara i potrebna je gradnja novog objekta – kazala je ravnateljica vrtića Rosana Marcinjaš-Lončar te istaknula da je projekt gradnje prije nekoliko godina bio u planu Grada, ali se još ništa nije promijenilo.
Stoga, kako bismo barem jedan dječji prostor učinili sigurnim i veselim za igru, pokrećemo akciju spomenutu na početku teksta. Potporu nam daje Ina koja ima iskustva s takvim projektima.
Već su pomogli Dječjem vrtiću Zlatna ribica u Kostreni kojem su darovali 75 tisuća kuna za kupnju opreme i višefunkcionalnih sprava za dječje igralište, a u Dječjem vrtiću Sisak stari – Bubamara osigurali su dio novca za nabavu antistresnih podloga na dječjem igralištu.
Inače, u gradu Zagrebu trenutačno djeluje 60 gradskih te 55 privatnih i vjerskih predškolskih objekata, u koje je upisano više od 37 tisuća djece.