Stara tvornica Nada Dimić, pučka kuhinja, oblijepljeni napušteni izlozi.
I zid. To su četiri stvari koje će svakog Zagrepčanina, a i šire, asocirati na Branimirovu ulicu. Najviše zapravo zid s grafitima, koji je prošle godine djelomično srušen. No, i grafiti su izblijedjeli, a budući da nagodinu kultni zid slavi tri desetljeća, potaklo je to ulične umjetnike Borisa Baru i Marka Boku da organiziraju još jedno oslikavanje. Četvrto po redu.
Plus generacije 1999. i 2010.
Bare je javnosti najpoznatiji kao jedan od pokretača projekta “Pimp my pump”, a Boko je začetnik međunarodnog festivala “Grafiti na gradele” na Braču.
– Obojica već dovoljno dugo grafitima nastojimo promijeniti javni prostor svoga grada i upoznali smo priličan broj mladih umjetnika iz inozemstva, voljeli bismo okupiti većinu njih – kažu dečki koji će jedan vikend u svibnju nagodinu organizirati javno oslikavanje zida. Početna je ideja bila oživjeti Branimirovu, no kada su shvatili da se bliži velika obljetnica, odlučili su cijelu priču dodatno proširiti.
– Aktivirat ćemo cijeli prostor iza zida, na raspolaganju će nam biti četiri kolosijeka na koje ćemo dovesti vagone, a u svakome će biti organizirana druga aktivnost – ističu Bare i Boko. Tako će u jednom vagonu napraviti retrospektivnu izložbu fotografija u sklopu koje će prikazati sve faze zida, u drugom će biti restorančić, u sljedećem mini kinodvorana, dok će u jednom biti radionice za djecu. A planiraju i glazbeni program.
– Ideja je Zagrepčane aktivno uključiti u obnovu zida – objašnjavaju dodajući da će tako taj napušteni dio grada postati zanimljiv i turistima.
– Branimirova je prva točka s kojom se susretnu kad stignu u Zagreb, bilo da siđu s vlaka ili dolaze s Autobusnog kolodvora. Želja nam je da cijela ulica živne, a ne da Branimirova bude tek dvije tramvajske stanice između dva kolodvora – kažu dečki.
Izložba će biti prodajna, a novac će ići u humanitarne svrhe. Za oslikavanje zida okupit će sedamdesetak umjetnika, no prije nego što počnu s “poslom”, raspisat će i natječaj kako ne bi bilo uvredljivog sadržaja.
– Voljeli bismo da se na natječaj jave razne vrste umjetnika, od slikara, dizajnera, kipara, do arhitekata... U principu, sve što može biti na zidu, a da je intervencija u prostor, može proći – ističu Bare i Boko. Željeli bi okupiti i sve tri generacije umjetnika koji su zid oslikavali 1987., 1999. i 2010.
Prvotno je, podsjetimo, bio oslikan kao rezultat natječaja koji je organiziralo Hrvatsko društvo likovnih umjetnika (HDLU) u povodu Univerzijade, a na njemu su svoj trag ostavili i akademski umjetnici, poput Julija Knifera, Zdenka Bužeka te Borisa Demura.
Samo za boje 50.000 kuna
Dvanaest godina kasnije, uz Dan borbe protiv zloporabe droga, Gradski ured za kulturu organizirao je akciju prebojavanja zida u kojoj je sudjelovalo 60-ak grafitera, među kojima i Slaven Kosanović Lunar. On se u oslikavanje uključio i treći put, 11 godina kasnije, u sklopu projekta Muzeja ulične umjetnosti, kada su se na zidu našli radovi i danas popularnih Lonca te Stipana Tadića. Neki od tih umjetnika oslikat će, nadaju se Bare i Boko, kultni zid i ovaj put. A njih sad čeka traženje sponzora s obzirom na to da će samo boje koštati – 50.000 kuna.
Svakako sam za to da se taj zid dovede malo u red i osvježi. Ali ovaj put pripazite ipak na sadržaj, jer poneki grafiti koji su sad tamo iskazuju nasilje i pornografiju. Dragi umjetnici, možete vi i bolje od toga. Taj zid ne gledaju samo oni 18+