Da kazne za grafite moraju biti oštrije, zalažu se građani već dugo. Među njima je i Đurđica Vlahović, stanarka zgrade u Savskoj 6, čije je pročelje već godinama na meti. No, kada je tražila odlučniji obračun s grafitima, nije očekivala da će kazna stići – upravo njoj i njezinim sustanarima.
– Nevjerojatno je da Grad stanarima naplaćuje kaznu. Ispada smo si sami krivi i da su vandali naša odgovornost. Zar bismo mi trebali uspostaviti red kad Grad ne može? – kaže predstavnica stanara Đurđica Vlahović pitajući se zašto je baš ova zgrada kažnjena, kad je takvih u gradu bezbroj.
Još tri na Peščenici
Komunalni redar utvrdio je da su pročelja zgrade neodržavana i neuredna, čime je počinjen prekršaj odluke o komunalnom redu, stoji, između ostalog, u obavijesti koju su primili stanari, prema kojoj kazna iznosi od 5000 do 10.000 kuna te bi trebala biti naplaćena iz pričuve.
– Prvo su nam ponudili mogućnost da se fasada očisti za 16.000 kuna, no mi toliko novca ne možemo izdvojiti – govori ova umirovljenica koja u stanu u Savskoj živi već 73 godine. Sjeća se, kaže, kako su grafiti problem već dugo, a fasada se čistila samo prije dolaska visokih stranih dužnosnika u Zagreb budući da se zgrada nalazi tik uz hotel Westin.
– Ali uvijek nam je ponovno unište – zaključuje stanarka te sliježe ramenima na pitanje misli li da postoji rješenje koje bi moglo zaustaviti grafitere.
Odluka o komunalnom redu predviđa novčane globe za počinitelje, a zakon tretira grafite kao kazneno djelo te propisuje čak i kaznu zatvora. No počelo se kažnjavati stanare.
– Ovo nam je bio prvi slučaj da je komunalni redar tražio uklanjanje grafita uz prijetnju novčane kazne, a u međuvremenu smo primili naloge za još tri zgrade – govore iz tvrtke Lind-Grad koja upravlja stambenim objektima.
– Nakon zaprimanja obavijesti, kontaktirali smo s redarom koji nam je rekao da je razlog održavanje Europskih sveučilišnih igara – objašnjava Iva Glavić Trkulja, predsjednica uprave Lind-Grada te ističe kako je obrazloženje nelogično jer se druge zgrade ne nalaze u centru, nego na Peščenici.
Odluka o komunalnom redu predviđa novčane globe za počinitelje, a zakon tretira grafite kao kazneno djelo te propisuje čak i kaznu zatvora. No počelo se kažnjavati stanare
A Grad je oštriji obračun sa šaranjem fasada najavio još lani, kada je u Skupštini donesen akcijski plan za sprečavanje vandalskog grafitiranja. Ipak, do danas se nije krenulo s njegovom konkretnom realizacijom, na što upozorava i Alen Ostojić, gradski zastupnik HSLS-a i član radne skupine za pripremu akcijskog plana.
Skidaju ih i vatrogasci
– Iako smo još prije nekoliko mjeseci s Gradskim stambeno-komunalnim gospodarstvom potpisali sporazum, s poslom nikada nismo krenuli – rekao nam je pak Jurica Kraljević, direktor tvrtke Pismorad, jedne od onih koje se bave uklanjanjem grafita.
A one uvredljive koji šire govor mržnje zasad skidaju – zagrebački vatrogasci. Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Siniša Jembrih potvrdio nam je da Grad zove upravo vatrogasce kada se neki grafit treba skinuti što brže.
– Godišnje imamo oko 50 takvih intervencija, što nije veliko opterećenje za nas jer ih ukupno imamo 3500 – kaže Jembrih.
Najbolje da se dopusti upotreba vatrenog oružja u svrhu fizičke zaštite objekata, ali i onda bi se komunalno redarstvo sjetilo da se ukop počinitelja mora platiti iz pričuve