Zagreb ima šest godina kako bi postigao vrlo ambiciozan cilj i postao klimatski neutralan grad, izjavio je jučer gradonačelnik Tomislav Tomašević nakon sastanka sa zamjenikom glavnog direktora Glavne uprave za okoliš Europske komisije Patrickom Childom u gradskoj upravi.
Naime, Zagreb je jedini hrvatski grad koji je u travnju 2022. izabran u društvo 100 europskih gradova koji do 2030. planiraju postići klimatsku neutralnost, ponajprije smanjenjem emisija štetnog ugljikovog dioksida, ali i širokom paletom akcija koje se odnose na dekarbonizaciju javnog prijevoza, gospodarenje otpadom odnosno uvođenje kružnog gospodarstva uz recikliranje te ozelenjavanjem i digitalizacijom, za što će EU izdvojiti dodatna sredstva. Misija za 100 gradova u kojima živi oko 12 posto populacije Europske unije prilično je ambiciozna budući da se Unija isto obvezala postići do 2050.
GALERIJA Zagreb 'prošarale' nježne nijanse ružičaste: Pogledajte čarobne prizore s ulica metropole
– Iako Zagreb jako kasni za drugim EU gradovima, u posljednje dvije godine napravili smo velike iskorake, a u sljedećih šest napravit ćemo još veće. To su koraci u gospodarenju otpadom, zatim ćemo poboljšati javni prijevoz da bude brži i dostupniji, a vozni park ZET-a učinit ćemo klimatski neutralnim. Pripremamo i investiciju od 300 milijuna eura u vodovod kako bi smanjili gubitke u mreži i maknuli se sa začelja Unije po tom pitanju. Uskoro ćemo predstaviti taj najveći projekt u Zagrebu, a koji se tiče vodovoda i odvodnje u koji ćemo do 2029. uložiti 300 milijuna eura – rekao je Tomašević. Dodao je i da se nastavlja s ozelenjavanjem te da je sedam tisuća stabala već posađeno, a svake godine posadit će se još osam tisuća.
POVEZANI ČLANCI:
– Ponosan sam jer je program Horizon prepoznao naš projekt zelenih dvorišta kao inovativan i financirao naše nastojanje da stvorimo nove zelene oaze primarno uređenjem dvorišta u Donjem gradu, ali i drugdje – zaključio je.
Uskoro će svjetlo dana ugledati zagrebački akcijski plan za klimatsku neutralnost u svim sektorima, a koji bi trebao biti izglasan do rujna.
– Hrvatska i Zagreb imaju velike izazove u gospodarenju otpadom. Odlagališta su prošlost, ona izlažu stanovništvo rizicima. Smatramo da je budućnost u kružnom gospodarenju otpadom, što uključuje primarno sortiranje i recikliranje, ali i energetska oporaba otpada dio je tog rješenja i zato iščekujemo zagrebačko rješenje za koje se nadamo da će biti primjer i drugim gradovima u RH – odgovorio je Patrick Childe iz EK na pitanje da komentira stanje s otpadom u našoj metropoli.
POVEZANI VIDEO:
ove opasne manijake treba pod hitno mijenjati