Hrvatski velikani

Želite da vam iz mobitela “iskoči” ban Jelačić? OK, samo uzmite 20 kn

Darian Škarica
Foto: Igor Soban/PIXSELL
1/2
03.05.2018.
u 09:42

Projekt se predstavlja na festivalu posvećenom digitalizaciji baštine koji se održava u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.

Kako će svijet izgledati za deset godina? Već dulje vrijeme budućnost zamišlja Darian Škarica iz tvrtke Delta Reality koji je uvjeren da će uključivati upotrebu proširene stvarnosti. Zato je osmislio besplatnu aplikaciju “Hrvatski velikani” koja prislanjanjem novčanice na tablet ili mobitel stvarnost proširuje tako da likovi s tih “papirića” započinju neki svoj život.

A tu je i Gundulić

– Željeli smo za pokretanje aplikacije upotrijebiti nešto što svi imaju pokraj sebe pa su nam pale na pamet novčanice. Osim zabave, aplikacija ima i edukativnu svrhu jer upoznaje korisnike s koncepcijom proširene stvarnosti – objašnjava Škarica.

Za bana Josipa Jelačića potrebno je 20 kuna, a kada se kamera mobitela uperi u novčanicu od deset, na kojoj je pulska Arena, na ekranu iskoče dvojica gladijatora koja se počnu sukobljavati, a čuje se i zvuk gledatelja u amfiteatru. Upravo je zvuk ključan za plavih 50 kuna koje aktiviraju “Himnu slobodi” Ivana Gundulića, a trčanje gusaka u magli vrijedi četiri puta toliko zbog ilustracije Stjepana Radića koji usput upozorava korisnika aplikacije na potencijalnu opasnost žustrih odluka. Ako kamera zahvati šalicu ili papir koji nisu dio novčanice, ostat će u kadru pa će guske ili gladijatori svoju akciju izvoditi kraj njih, što prikaz čini još stvarnijim.

– Za desetak godina turist će staviti naočale za proširenu stvarnost i šetati se gradom, a spomenik koji pogleda aktivirat će se, početi trčati, razgovarati s njim, tumačiti mu povijest. U to vrijeme svaki će turistički grad to morati ponuditi, što će svakako biti važno za Hrvatsku. Svi modeli bez proširene stvarnosti uskoro će biti zastarjeli – tvrdi Škarica.

Proširena je stvarnost ono što je učinilo igricu Pokemon Go toliko popularnim izborom za svaki pametni mobitel prije koju godinu. Jer igra se odvijala na cesti i nije bila riječ isključivo o virtualnom svijetu, već o ubacivanju dodatnih elemenata u postojeći. Tu je tehnologiju Delta Reality upotrijebila i u Svetvinčentu u Istri, gdje je uz pomoć naočala za proširenu realnost u Kući vještice Mare oživila priču o poznatoj legendi. Posjetitelj se ondje može okušati u virtualnom streličarstvu ili pak vidjeti konjanika i kovača na ulici.

 

Stupovi u prošlost

Aplikacija koja oživljava velikane s novčanica sutra se pak predstavlja u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, gdje se održava 8. Festival hrvatskih digitalizacijskih projekata. Središnja je tema manifestacije digitalizacija kulturne baštine, a donosi i razmišljanja o budućem razvoju područja. Među 30 izlaganja projekti su poput “Glasova Književnog petka”, koji posjetiteljima zagrebačke Knjižnice Božidara Adžije ponovno omogućuje čuti susrete iz pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća, a moći će se doznati više i o aplikaciji “Pozdrav iz Zagreba”, koja je digitalizirala stare razglednice grada, ili pak projektu tvrtke VR Pole u kojemu se pogledom kroz posebne stupove može vidjeti prošlost. Festival se održava danas i sutra.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije