ŽELJEZARA SPLIT Sindikati traže raskid prodajnog ugovora

Željezara Split: Za prodaju firme Zlomrex treba suglasnost HFP-a

14.04.2009.
u 18:23

Radnici Željezare Split okupljeni u tri sindikata Vladi su uputili zahtjev za raskid ugovora sa Zlomrexom na štetu poljskog vlasnika i raspisivanje novog, transparentnijeg natječaja za prodaju Željezare. Tvrtka je, prema njihovim spznajama u gubitku 110 milijuna kuna, a dobavljači su blokirali račun. Ako Vlada i HFP ne raskinu ugovor sa Zlomrexom, već idućeg tjedna organizirat će javne prosvjede!

Prodaja do kraja lipnja?
S druge strane, Poslovni dnevnik prenosi razgovor predsjednika uprave i jedinog dioničara Zlomrexa Przemyslawa Sztuczkowskog s poljskim informativnim portalom PNB u kojem kaže da je donio odluku o prodaji Željezare do kraja lipnja. O toj odluci predsjednik Hrvatskog fonda za privatizaciju Vedran Duvnjak još uvijek ne zna ništa.

– Nisu me službeno obavijestili o tome, no to bi moglo biti moguće. Treba provjeriti sve ugovore obveze, ugovor traje pet godina i treba im naša suglasnost za prodaju – tvrdi Duvnjak, kojem su iz Zlomrexa obećali da će ovaj tjedan isplatiti zaostale plaće radnicima. Do kraja tjedna iz Zlomrexa bi HFP-u trebali poslati i detaljan i realan plan poslovanja, na osnovi kojega bi HFP odlučio što i kako dalje.

– Ništa nas od poljskog Zlomrexa više ne može iznenaditi. Iznenađuju nas HFP i Vlada kojima smo u više navrata podastirali dokaze o tome da Zlomrex krši kupoprodajni ugovor. Svakodnevno upozoravamo Vladu i HFP na ponašanje vlasnika, međutim, izgleda kao da oni žele dati još jednu šansu Zlomrexu, što je neshvatljivo – kazao nam je danas Mladen Bekavac, povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske u Željezari Split.

Isto mišljenje imaju i njegovi kolege iz još dva sindikata koja djeluju u Željezari, Nezavisnog sindikata Brodosplita i Hrvatskog sindikata metalaca. Sva tri sindikata zbog iznimno teške situacije u tvrtki formirali su koordinaciju.

Sirovine za dva dana
Jozo Ivančević, povjerenik Hrvatskog sindikata metalaca, objašnjava da je 480 radnika dobilo samo polovicu plaće za veljaču. U srijedu im je vlasnik rekao kako nema novca za isplatu cijele plaće, a s obzirom na to da je tvornici pušten plin, s radnicima su odlučili nastaviti proizvodnju. Sindikalni čelnici i radnici tvrde kako posla, odnosno sirovine imaju samo za još dva dana, a što će poslije biti, ne znaju. Pribojavaju se da će na ulicu.

Želite prijaviti greške?