Osim čišćenja dimnjaka, dimnjačari su odnedavno počeli obavljati i posao kontrole izgaranja u ložištu, što su prije radili djelatnici Plinare pa su brojni građani ostali iznenađeni kada su im pozvonili i zatražili pristup bojlerima.
Iznenađenje je bilo tim veće kada su od njih dobili obavijest da posao ne mogu obaviti jer bojler nema potrebne mjerne otvore koje vlasnici moraju napraviti. A za taj posao u prosjeku će serviserima morati platiti do 500 kuna. Želimir Jakobović iz tvrtke Ening pojasnio je da je provjera ložišta pod njihovom kontrolom od prošle godine odlukom Gradske skupštine.
- Naš je posao da izmjerimo izgaranje u ložištu, a ako aparat nema mjesto za takvo mjerenje, korisnicima napišemo obavijest i uputimo ih da se jave serviserima da im to naprave kako bi ubuduće mogli provoditi mjerenje - pojasnio je Jakobović. Dodao je kako se izgaranje u peći kontrolira radi sigurnosti te pozvao sve građane da se na upute ne ogluše jer se radi o njihovim životima.
Istaknuo je i da ta odluka nema veze s ulaskom u Europsku uniju, već da je planirano njezino uvođenje prije više od 15 godina pa sada na snagu stupa sa zakašnjenjem. Opisao je kako je riječ o rupi koja se izbuši u plastičnom plinskom dimnjaku i u koju se ugradi čep kako bi dimnjačari pri kontroli mogli ondje uvući sondu kojom mjere postotak izgaranja.
Osim kontrole ložišta, dimnjačari uočavaju i druge nepravilnosti.
- Kada dimnjačar uoči da je aparat postavljen suprotno sigurnosnim standardima, o tome obavijesti vlasnika, a istu obavijest na znanje može poslati i policiji i komunalnom redaru koji imaju ovlasti napisati kaznu i na taj način prisiliti vlasnika da poduzme sigurnosne mjere - objasnio je Jakobović.
U Gradskoj plinari kažu da su najveća opasnost atmosferski bojleri u starim zgradama jer postoji mogućnost povrata dimnih plinova u prostoriju te trovanje ugljičnim monoksidom.
- Situacija je najteža u užem centru grada gdje se godinama nije vodila briga o stanju dimnjaka pa je potrebno provesti atestiranje i sanaciju dimnjaka kako bi korištenje plina bilo sigurno - pojasnio je Dubravko Duvančić iz Gradske plinare.
Stanarima isključen plin zbog opasnosti od trovanja
Za Gornju Dubravu izdvojeno najviše, za 9 milijuna kuna novi priključci i obnova starih cijevi
500 kuna za bušenje jedne rupe??? a zašto ne 2.000kn?... kad je bal...