Ni Zagrebački električni tramvaj nije ostao pošteđen korjenitih promjena. Uprava Holdinga na čelu sa Slobodanom Ljubičićem za desetak dana zatražit će odobrenje gradskih zastupnika za pokretanje postupaka statusne promjene ZET-a kojom bi sadašnja podružnica postala trgovačko društvo s ograničenom odgovornošću.
Za građane nebitno
Iz Holdinga i Grada objašnjavaju da je građanima u konačnici nebitno je li riječ o podružnici ili društvu s ograničenom odgovornošću jer je njima najbitnija cijena i kvaliteta usluge.
– ZET će i dalje ostati u vlasništvu Grada, no ovako će se lakše napraviti restrukturiranje i povećati njegova efikasnost – kazali su iz gradske uprave koja je već sve odobrila.
Dodali su da će se ovom promjenom omogućiti reorganizacija samo ZET-a jer bi u ovoj situaciji sve promjene morale obuhvatiti cijeli Holding. Pod reorganizacijom se podrazumijeva, objasnili su, veća odgovornost uprave ZET-a za poslovne rezultate, bolja tržišna konkurentnost, uštede na svim razinama, pa i troškovima rada.
ZET će i dalje ostati u vlasništvu Grada, no ovako će se lakše napraviti restrukturiranje i povećati njegova efikasnost
Gradska uprava Zagreb
Slično su kazali i u Holdingu odakle poručuju da će novo društvo moći učinkovitije raspolagati imovinom, provesti efikasniju unutarnju organizaciju, racionalizirati troškove te egzaktno pratiti prihode i rashode, kao i odgovornije raspolagati vlastitim prihodima ostvarenim od korisnika usluga i od proračuna Grada.
Premda su odbacili velika otpuštanja, neslužbeno doznajemo da će dio od 4282 zaposlena ipak morati potražiti novo radno mjesto.
Već ih je 400 manje
Iz sindikata koji djeluju unutar ZET-a kratko su priopćili da do njih nije došla vijest o mogućim otpuštanjima i da tek trebaju vidjeti planove.
Ipak, napomenuli su da je ZET posljednjih mjeseci već smanjio broj zaposlenih za ukupno njih 400 pa smatraju da nema potrebe za daljnjim otpuštanjem radnika. Potez uprave Holdinga odobrava čelnik Gradske skupštine Darinko Kosor.
– Smatram da će rad ZET-a ovom promjenom postati transparentniji jer će se točno znati koliko je tvrtka zaradila, koliko potrošila, a koliko novca Grad daje kroz subvencije – kazao je Kosor. Podsjetimo da su iz stroge nadležnosti uprave Holdinga već izdvojene tvrtke Vodovod i odvodnja, GSKG i Zagrebačka stanogradnja, a isto čeka još 13 podružnica.
Na taj način izdvojena društva funkcioniraju kao samostalna i imaju vlastite račune, pa se zarada jedne tvrtke više ne može pretočiti u gubitak druge kao što je Holding funkcionirao od 2006. godine, čije temelje je postavio gradonačelnik Milan Bandić.
koliko god ne volim ove zetovce i mislim si svašta o njima, ipak mislim da bi se svi sindikati u cijeloj državi trebali skupiti i svi sa svima solidarizirati i ići u opći štrajk ko u njemačkoj pa da napokonn pokažemo da nam je svima dosta recesije, nepoštivanja, kupnje novih auta za neradnike po cijeni radnih mjesta poštenih radnika itd.