Točno 56 zagrebačkih 14-godišnjaka već gotovo dva mjeseca ne ide u školu.
Umjesto da idu na nastavu, sjede kod kuće i sami se brinu o svojoj edukaciji jer za njih nema mjesta ni u jednoj zagrebačkoj srednjoj školi. Tako tvrde u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, objašnjavajući da su škole pune, te da učenike ne mogu upisati mimo zakona. Istodobno, Ivica Lovrić, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport, tvrdi suprotno, dodajući da u pojedinim školama postoje razredi i sa 16 učenika.
Nezakonita odluka?
– Našli smo se u situaciji kakvu nismo imali posljednjih 40 godina. Imamo djecu koja su završila 8. razred i ne mogu nastaviti školovanje, bez obzira na to jesu li prošli s dovoljnim, dobrim ili odličnim – kaže Lovrić, dodajući da su Ministarstvu obrazovanja još u veljači ove godine poslali prijedlog plana upisa za 2015./2016. Ministarstvo je potom donijelo odluku o upisu protivno prijedlogu Gradskog ureda, kaže Lovrić, pa su tako upisne kvote smanjene za 650 mjesta u odnosu na lani. Dogodilo se to jer je ministar Vedran Mornar, dodaje Lovrić, odlukom smanjio broj učenika sa 28 na 26 po razrednom odjeljenju.
– U svibnju su donijeli odluku i promijenili je potkraj srpnja, a izmjenu nisu objavili u Narodnim novinama. Ovogodišnji upisi su protuzakoniti – kaže Lovrić.
U Ministarstvu kažu da izmjene odluke ove godine nije bilo te da su sve odluke vidljive putem informacijskog sustava kojim se upisuju učenici u srednje škole.
Intervenirao je i gradonačelnik Milan Bandić, nakon čega su Lovrića primili i u Ministarstvu, no problem do danas nije riješen.
Idu u Makarsku, Karlovac...
– Sa svakim roditeljem pojedinačno smo razgovarali te im ponudili, nakon što se djeca nisu uspjela upisati ni u jednu školu u dva upisna roka, mogućnost odlaska u druge škole u okolici Zagreba. Radi se o učenicima koji imaju 22 do 29 bodova od mogućih 80. Ne bi bilo pravedno da njih upisujemo prema novim pravilima, dok su drugi učenici u istu školu upisani sukladno uspjehu u dosadašnjem školovanju – kažu zamjenik ministra Roko Andričević i pomoćnik ministra Staša Skenžić. Svoju odluku neće mijenjati, objasnili su novinarima na konferenciji nakon što nisu željeli primiti predstavnike Ureda za obrazovanje s roditeljima djece koja nisu upisana u školu.
Broj neupisanih učenika bio bi i veći da roditelji početkom godine djecu nisu upisali u privatne škole, dok je njih 23 prihvatilo prijedloge Ministarstva. Djeca im tako odlaze u škole u Sisak, Karlovac, Bedekovčinu, Vrbovec, Dugo Selo pa i Makarsku. Otac Alen Dujmović na takav prijedlog nije želio pristati. Njegova kći završila je OŠ Alojzija Stepinca u Vrbanima, i to s dobrim uspjehom. Htjela se školovati za obrtničko zanimanje. U istoj je situaciji njih nekoliko iz iste škole.
– Ne nađe li se rješenje u roku od deset dana, podići ćemo šator jednak onom koji su branitelji podigli na Savskoj cesti, no ovaj put ispred Ministarstva obrazovanja – kaže Dujmović. Božo Djokić nije želio pristati na alternativnu ponudu Ministarstva da mu kći Gabrijela ide za mesara ili automehaničara, a želi u frizersku školu.
– Kontaktirali smo s Trgovačko-ugostiteljskom školom u Karlovcu i bili spremni da Gabrijela putuje. Ravnatelj je rekao da mjesta ima, no iz Ministarstva su odgovorili da kapaciteta ipak nema dovoljno – kaže Djokić.
Uvedeni su e-upisi i sad više "veze" ne rade. Očito je problem u nedovoljno dobrom uspjehu. Reče jedan roditelj:"Ak ne može nikud, onda barem u matematičku gimnaziju!"