Cisco

Cyber-kriminalci 'peru novac' i varaju na društvenim mrežama

Foto: AFP
Cyber-kriminalci 'peru novac' i varaju na društvenim mrežama
25.01.2011.
u 10:39
Interes cyber-kriminalaca više nije isključivo vezan uz Windowse, nego i uz druge operativne sustave i platforme, uključujući pametne telefone (smart phone), tablete te mobilne platforme
Pogledaj originalni članak

Interes tzv. cyber-kriminalaca više nije isključivo vezan uz Windowse, nego i uz druge operativne sustave i platforme, uključujući pametne telefone (smart phone), tablete te mobilne platforme, pokazuje najnovije izvješće Cisca o sigurnosti za 2010. godinu. Također, iako je u protekloj godini prvi put zabilježen pad broja odaslanih spamova, raste zanimanje cyber-kriminalaca za “pranje novca” te prevare putem društvenih mreža.

Kao odgovor na posljednje desetljeće, u kojem su cyber-kriminalci ciljano napadali operativne sustave, platforme i aplikacije na računalima, proizvođači su povećali stupanj sigurnosti te agresivnije pristupili uklanjanju manjkavosti. Stoga prijestupnicima sve teže postaje iskorištavati platforme od kojih su nekad živjeli, posebice Windowsove platforme. Upravo trend širenja mobilnih uređaja i aplikacija, posebice aplikacija trećih osoba, omogućava cyber-kriminalcima pronalazak novih oblika kako ilegalno priskrbiti novac.

 Najvažniji trendovi

Spam: U 2010. godini prvi je put zabilježen pad broja odaslanih spamova. Ipak je prošla godina označila porast broja odaslanih nepoželjnih poruka u razvijenim gospodarstvima s većim brojem širokopojasnih mreža, kao što su Francuska, Njemačka i Velika Britanija. U Ujedinjenom Kraljevstvu, primjerice, količina spamova porasla je čak 99 posto u odnosu na 2009. Dobra je vijest da Brazil, Kina i Turska – zemlje koje su visoko kotirale na prošlogodišnjoj listi “spamanih” – pokazuju znatno poboljšanje. Ovo se posebice odnosi na Tursku, u kojoj je količina spamova pala čak 87 posto, što se može zahvaliti uklanjanju botnet-mreža, kao što su Waledac i Pushdo/Cutwail te znanstveniku Thorstenu Holzu i ISP-ovu zaustavljanju štetnih elektroničkih poruka. Također, problem spamova vlasti shvaćaju znatno ozbiljnije te rade na zaustavljanju prekršitelja.

Pranje novca (money mulling): Kako se cyber-kriminal širi, javlja se i sve veća potreba za „mulama“ – ljudima koji otvaraju posebne bankovne račune ili čak koriste vlastite kako bi pomogli kriminalcima podići ili „oprati“ novac. Operacije „pranja novca“ postaju sve raširenije, a Cisco predviđa da će njihov broj znatno porasti u 2011. godini.

Iskorištavanje povjerenja: Cyber-kriminalci više se ne oslanjaju samo na tehnologiju, nego i na iskorištavanje ljudskih slabosti i međusobnog povjerenja. Kako navodi izvješće Cisca, cyber-kriminalci iskorištavaju – bilo putem e-maila, društveno umreženih razgovora ili telefonskih poziva – sedam ljudskih slabosti, a to su seksepil, pohlepa, taština, povjerenje, lijenost, suosjećanje i hitnost.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.