U Hrvatskoj je oko 1100 registriranih korisnika sustava bespilotnih zrakoplova ili dronova, a njihov broj raste svakodnevno. Stvarni broj dronova u biti je teško procijeniti jer mnogi njihovi vlasnici nisu ih prijavili nadležnim institucijama. Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo zbog sve većeg broja dronova i njihove sve naprednije tehnologije koja se brzo i stalno mijenja krenula je izradu nacrta izmjena Pravilnika o bespilotnim zrakoplovima.
Prilagodba sustavu EU
U Agenciji kažu da je glavni razlog izrade novog Pravilnika rješavanje problema uočenih od primjene postojećeg Pravilnika iz 2015. te prilagođavanje nacionalnog sustava budućem sustavu Europske unije, nacrtom izmjena Pravilnika predviđeno je proširenje njegove primjene na bespilotne zrakoplove bez obzira na njihovu težinu i brzinu koju mogu postići pa tako će se odnositi i na zrakoplovne igračke, rečeno je na jučer održanoj radionici o novom Pravilniku koji je organizirala Agencija. Prema novom Pravilniku, dronovi bi mogli letjeti i noću, visina njihova leta ograničila bi se na 120 metara, a jasnije se određuje i zabrana letenja iznad skupine ljudi – primjerice na koncertima ili stadionima. Najviše polemike na radionici, na kojoj su sudjelovali i brojni operateri i vlasnici bespilotnih letjelica, povela se oko odredbi da je za pilote dronova mase manje od pet kilograma, kojima je dozvoljeno letenje i iznad naseljenih područja, propisana minimalna dob od 16 godina.
Zone zabrane letenja
Neki od sudionika radionice jasno su rekli da je pogrešno djeci dozvoliti da dronovima upravljaju iznad gradova. Iz Agencije su im odgovorili da će gradovi sukladno nadolazećoj uredbi EU moći definirati zone zabrane letenja.
Ne igrajte se!Svaki dron može bez problema pokrasti vrijednosti po stanu makar na 20.katu ukoliko mu je bilo koji prozor otvoren.a noć je za to još pogodnija!