VELIKI PROJEKT HZZO-a

Kreće projekt eHZZO, evo tko će ga raditi i čemu će služiti?

Foto: Atos
Atos
Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL
HZZO
Foto: Marko Lukunić/Pixsell
Dr. Veronika Laušin rođena je 11. travnja 1950., a u HZZO je došla kao specijalistica medicine rada iz doma zdravlja 1994. godine. Pomoćnica direktora postala je 2004. Članica je HDZ-a
Foto: Atos
Atos
03.06.2022.
u 13:29
eHZZO trebao bi poboljšati organizaciju i dostupnost zdravstvene zaštiteNovim središnjim IT sustavom HZZO-a povećavat će se učinkovitost i transparentnost cjelokupnog zdravstvenog sustava, omogućiti digitalna razmjena podataka s nacionalnim i međunarodnim institucijama te interoperabilnost na svim razinama
Pogledaj originalni članak

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje HZZO i Atos Hrvatska, strateški partner projekta i svjetski lider u području digitalne transformacije, najavili su danas početak projekta eHZZO na čijem će razvoju zajednički raditi sljedećih 19 mjeseci.

Projekt e-HZZO dobio je 114.705.882 kuna iz Fonda za regionalni razvoj, od čega EU bespovratno sufinancira 85 posto ukupne vrijednosti projekta, dok će nacionalno sufinanciranje iznositi 15 posto.

Cilj projekta je ostvariti temelje za modernizaciju, proširenje i implementaciju novih poslovnih IT sustava HZZO-a te uvesti učinkovitiji i kvalitetniji nadzor kao i upravljanje zdravstvenim sustavom.

Novim središnjim IT sustavom HZZO-a povećavat će se učinkovitost i transparentnost cjelokupnog zdravstvenog sustava, omogućiti digitalna razmjena podataka s nacionalnim i međunarodnim institucijama te interoperabilnost na svim razinama. Dodatno sustav će pridonijeti učinkovitijem upravljanju i nadzoru unutar zdravstvenog sustava, a posebno financijskih sredstava, s posebnim naglaskom na financijska sredstva, izvijestili su iz Atosa.

Sustav HZZO-a sadrži podatke o osiguranim osobama i troškovima pružanja zdravstvene zaštite pacijentima i predstavlja glavni izvor podataka za procese planiranja zdravstvenog sustava Republike Hrvatske. Zbog toga je HZZO prijavio projekt u okviru Operativnog programa konkurentnost i kohezija 2014.- 2020. te napravio snimku stanja i proveo nabavu prema preporukama Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU).

"Zahvaljujem svima koji rade na ovom velikom projektu za njihov neizmjerni trud. HZZO ima jedan od najvažnijih informatičkih sustava u Republici Hrvatskoj pa će tako projekt eHZZO-a, kada bude završen, donijeti korist svim osiguranicima HZZO-a kroz bolju organizaciju i dostupnost zdravstvene zaštite", izjavila je dr. Veronika Laušin, zamjenica ravnatelja HZZO-a.

HZZO je, u suradnji s Ministarstvom zdravstva kao partnerom, 9. ožujka 2018. potpisao Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt eHZZO s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU te Središnjom agencijom za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU, stoji u priopćenju.

Pomoćnica ravnatelja za informacijske tehnologije Jelena Curać izrazila je veliki entuzijazam oko početka projekta eHZZO, naglasivši važnost profesionalnog izazova za informatičke stručnjake HZZO-a, jer kako je rekla, jednom u karijeri otvara se prilika za sudjelovanje u ovako velikom projektu, kao i mogućnost za stručnjake da daju doprinos vremenu u kojem djeluju i ostave važan profesionalni trag.

"Projekti poput eHZZO-a predstavljaju pravi izazov, ali naša je stručnost na jako visokoj razini, kako globalno tako i u Hrvatskoj. Atos je jedna od najvećih IT kompanija u Europskoj uniji s velikim brojem odrađenih projekata u zdravstvu, osiguranjima i javnom sektoru. Naše kompetencije i predanost dodatno potvrđuje činjenica da smo 30 godina pouzdani IT partner Olimpijskih i Paraolimpijskih igara. Samo u Republici Hrvatskoj imamo oko 300 zaposlenika, a poslujemo u 71 zemlji s ukupno 111.000 zaposlenika i godišnjim prihodom većim od 11 milijardi eura", izjavio je Sandi Marušić, direktor Atosa u Hrvatskoj.

 

Branimir Marić, A1 Hrvatska

Pojedine jedinice lokalne samouprave postavljaju ograničenja i znatno otežavaju izgradnju modernih mreža

Za sada nam zapravo ne treba više lokacija mobilnih baznih stanica uslijed dolaska 5G tehnologije Više se tu radi o potrebi za novim mobilnim baznim stanicama koja nastaje zbog porasta prometa općenito. Korisnici svake godine konzumiraju 30-50 posto više podataka, prije svega video sadržaja na društvenim mrežama i OTT platformama. Kada bi Hrvatska bila puno više pokrivena svjetlovodnim mrežama, to bi rasteretilo mobilnu mrežu pa bi i veća gustoća baznih stanica postala nepotrebna ističe između ostalog Branimir Marić, glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije A1 Hrvatska

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.