Stratolaunch, najveći zrakoplov na svijetu s rasponom krila od 117 metara, trebao bi s testnim letovima početi već sljedeće godine. Radi se o svemirskom projektu Paula Allena, suosnivača Microsofta, koji pokušava učiniti realnim i sigurnim letenje svemirom. Stratolaunch ili Roc, kako tepaju avionu prema mitskoj ptici, trenutačno je u izradi, a trebao bi biti služiti za lansiranja u svemir raketa ili satelita. Usto Allen tvrdi da će njegov projekt, bude li uspješan, znatno smanjiti troškove i povećati broj lansiranja.
Dugačka pista
Naime, Stratolaunch je napravljen na temelju dva umirovljena Boeinga 747 te će imati šest motora i 28 kotača. No, osim zrakoplova, tvrtka mora izraditi i infrastrukturu poput piste jer za ovakvu veličinu zrakoplova, koji bi s teretom i raketama trebao težiti 540 tona, potrebna je pista duga 3657 metara (12.000 stopa), dok je za prosječan komercijalni avion dovoljna pista od 2133 metra ili 7000 stopa. Letjelicom bi trebala upravljati tročlana posada, smještena u desnom trupu.
Paul Allen još je jedan u nizu pojedinaca koji ulažu svoj novac u svemirske programe. Iako je i aktualni predsjednik uprave, Chuck Beames operativno upravlja tvrtkom Vulcan Aerospace. Sve se odvija prema planu, tvrdi Beames, zrakoplov se planira dovršiti u prvom dijelu 2016. te odmah potom početi testne letove.
– Želimo ići sporo, konzervativnim pristupom, te postupno nakon niza letova modificirati i usavršavati performanse. Bit će nam potrebno godinu do dvije testiranja budući da imamo samo jedan zrakoplov – kaže.
Konkurencija raste
Hoće li lansirati rakete kako je prvobitno planirano ili će se ipak prebaciti na manje satelite, tvrdi Beames, isključivo će biti poslovna odluka Paula Allena budući je to tržište već poprilično puno. Prema Beamesovim riječima, dobro je što konkurencija buja, no hoće li svi biti uspješni, tek će se vidjeti, no svakako živimo u vrlo uzbudljivim vremenima. Komercijalni letovi trebali bi, prema sadašnjim procjenama, početi tek 2020.
>> Solar Impulse 2 prvi puta izvan baze zbog testa solarnih panela
Tako lijepa hrvatska rijec "proba" se potiskuje zato sto je koriste Srbi. Rijec "test" je engleskog porijekla. Tako dobismo jezikolomni "testni" let umjesto "probni".