Početkom srpnja predstavnici Koordinacije ugostitelja Hrvatske upozorili su na nemoguće uvjete poslovanja ugostiteljstva i zatražili od Vlade smanjenje stope PDV-a s 25 na 13 posto, čime bi se rasteretilo poslodavce i omogućilo podizanje plaća zaposlenicima, koji masovno odlaze iz zemlje u potrazi za boljim životom.
U međuvremenu, premijer Andrej Plenković najavio je smanjenje stope PDV-a, a dok očekuju konkretni sadržaj izmjene zakona, Koordinacija ugostitelja Hrvatske provela je anketu među zaposlenima u ugostiteljstvu i došla do zanimljivih spoznaja.
„Provođenjem ankete htjeli smo ispitati i objektivno sagledati situaciju na terenu i rezultati su poražavajući. Pogotovo podatak koji govori da većina radnika u ugostiteljstvu razmišlja o odlasku iz Hrvatske. Ono što nas ohrabruje jest to da su i radnici u ugostiteljstvu svjesni da većina prometa ne ostaje kod poslodavaca nego ide državi. Nama su jasne njihove frustracije, jer ako mu u jednoj smjeni kroz ruke prođe njegova cijela mjesečna plaća, osjeća se zakinuto. Međutim, i oni su sve svjesni da veći dio prometa odlazi na visoke poreze, namete i troškove poslovanja“, napominje Vedran Jakominić iz Udruge ugostitelja Primorsko-goranske županije i predstavnik Koordinacija ugostitelja Hrvatske.
„Anketa je provedena od 24. lipnja do 29. srpnja 2019. godine, pomoću online upitnika. U anketi je sudjelovalo 1832 osobe od kojih je 1740 trenutno zaposleno u ugostiteljstvu, većina njih je zaposlena u ugostiteljstvu, a u manjem roju su sudjelovali poslodavci i vlasnici“ kaže Vedran Jakomini.
Posebno je dramatična posljednja stavka upitnika, prema kojoj većina ispitanih ugostiteljskih radnika, njih 80,5 posto zbog visokih poreznih davanja u ugostiteljstvu u Republici Hrvatskoj smatra da je za njih bolja opcija selidba u inozemstvo od ostanka u Hrvatskoj.
„Kada smo ih pitali zašto, odgovorili su da problem nije samo u trenutno teškoj situaciji, nego su itekako svjesni da će se svi postojeći problemi odraziti u budućnosti i na mirovinski i zdravstveni sustav i na kvalitetu života u cjelini te da zbog svih tih okolnosti dovodi se u pitanje opstanak“, objašnjava Jakominić.
Premijer Plenković je krajem srpnja najavio kako će se kroz četvrti krug porezne reforme ići na smanjenje stope PDV-a na pripremu i posluživanje hrane s 25 na 13 posto. Međutim, naš sugovornik naglašava kako je ta najava ohrabrujuća, ali tek treba vidjeti što će sve zahvatiti mjera smanjenja stope PDV-a.
„Prijedlog izmjene zakona još nije napravljen, niti je otvorena javna rasprava pa još nemamo nikakav uvid u to što će se dogoditi. Za nas ugostitelje je bitno da se novim zakonom ne ulazi u redefiniranje pojma hrane, jer prema zakonu, hrana su i kava, sokovi, pivo i vino pa bi se smanjenje PDV-a trebalo odnositi i na te proizvode. U tom slučaju možemo očekivati nekakve pozitivne efekte“ ističe.
Osim zahtjeva za smanjenje poreznih opterećenja, Koordinacija ugostitelja Hrvatske donijela je i plan daljnjih aktivnosti u okviru kojeg žele preuzeti odgovornost za kvalitetu ugostiteljske ponude i educirati poslodavce i radnike u ugostiteljstvu, ali i raditi na tome da se ugostiteljstvo i turizam što više oslanja na domaću proizvodnju.
„Ako turizam i ugostiteljstvo čine 23 posto BDP-a, naša je dužnost da to vratimo kroz poslovanje s domaćim proizvođačima, OPG-ovcima, vinarima i pivarima i tako pomognemo našem gospodarstvu. Naravno, i dignemo plaće u ugostiteljstvu i povezanim sektorima, a to je moguće jedino kroz rasterećenje poslovanja“, istaknuo je.
Prokomentirali smo i službene podatke koji pokazuju kako je sezona, prema noćenjima i broju turista, daleko slabija nego što je bila u ovo vrijeme prošle godine. Podsjetimo, prema podacima sustava e-visitor za srpanj, u vrhuncu sezone zabilježeno je 32.038 manje dolazaka i 402.439 manje noćenja nego lani.
„Problem sezone je strukturalni, imamo sve više ljudi koji iznajmljuju apartmane, a nominalno je manje gostiju pa je iznajmljivačima pao buking. Hoteli su s druge strane većim dijelom zadržali svoje goste, ali ti gosti se uglavnom zadržavaju u hotelu, pa svjedočimo osjetnom padu izvanpansionske potrošnje“, tumači Jakominić.
„Treba istaknuti i činjenicu da je zbog visokih poreznih opterećenja stradala kvaliteta ugostiteljske ponude. Zbog visokih troškova poslovanja, ugostitelji su se odmaknuli od domaćih proizvođača, OPG-ova, vinara i pivara i prisiljeni su nabavljati robu od jeftinijih, komercijalnih dobavljača. Isto tako, u situaciji smo da ne možemo platiti ljude koji vrijede i oni odlaze u druge zemlje, a mi zapošljavamo sezonce iz drugih zemalja, što dugoročno nije rješenje, ako gledamo na gospodarstvo u cjelini“, napominje.
„Jako nam je važno da podignemo kvalitetu ugostiteljske ponude i zato apeliram na sve koji znaju za ugostitelje koji u svojem poslovanju primjenjuju lošu praksu i loše tretiraju svoje zaposlenika da tamo ne idu i ne ostavljaju im svoj novac, jer to nisu zaslužili. Jedino tako možemo očekivati da će se uvesti red u poslovanje i da će opstati samo oni koji odgovorno i pošteno rade“, zaključuje.
Sadržaj nastao u suradnji s Koordinacijom ugostitelja Hrvatske