Energetska učinkovitost 2015.

Banke slabo prate energetsku efikasnost

Foto: Boris Ščitar/PIXSELL
Banke slabo prate energetsku efikasnost
17.09.2015.
u 07:45
U budućnosti bi potpore trebale biti manji dio sustava poticanja energetske učinkovitosti
Pogledaj originalni članak

Ozbiljne investicije u zelene projekte podrazumijevaju velike prilagodbe sustava, a i veliki kapital, kazao je Sven Müller, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost na središnjem panelu 2. stručne konferencije "Energetska učinkovitost 2015.", koja se u organizaciji Poslovnog dnevnika održala jučer u Zagrebu.

Müller je naglasio da banke u Hrvatskoj još uvijek ne prepoznaju dovoljno energetsku učinkovitost te nemaju dovoljno programa koji bi regulirali financiranje u tom sektoru. Tu je i problem međufinanciranja projekata koji se za sada uglavnom rješava preko HBOR-a, no u Fondu očekuju da će se tome pridružiti i druge banke. U budućnosti bi nepovratne potpore trebale biti samo manji dio ukupnog sustava poticanja energetske učinkovitosti, a primarni bi, posebice za poduzetništvo, trebali biti mehanizmi sufinanciranja kamata ili pojednostavljenja procedure.

Problem je da se mora poštovati regulativa Europske unije koja regulira pravila konkurentnosti. Potpora je potpora bez obzira na to tko je daje kazao je Müller na panel-diskusiji "Hrvatska – mala zemlja za velike energetske uštede".

Igor Raguzin, načelnik u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode, najavio je da će uskoro biti napravljene energetske norme za velike gospodarske sustave koje bi na puno efikasniji način uredile taj segment u velikim tvrtkama. Jedna od takvih tvrtki je i Croatia Airlines koja, uz ostalih velikih 54 domaćih tvrtki, ima obvezu trgovanja kvotama CO2, u kojoj su vlastitim snagama i sredstvima napravili sustav za gospodarenje energijom. Naime, kako je pojasnio Slaven Žabo, direktor u Croatia Airlinesu, za sada ne postoji način da se za ovakve projekte dobije potpora Fonda ili neke druge institucije.

Rasvjeta je zadnjih godina segment koji je u središtu energetske učinkovitosti te se klasična sve više zamjenjuje LED rasvjetom. Kako objašnjava Ranko Skansi iz tvrtke Solar Led, LED tehnologija poznata je još od 1960-ih, ali je pogodna za uporabu tek zadnjih godina zbog naglog tehnološkog napretka.

Ova je tehnologija u strašnom zamahu. Već je poznato da LED uskoro izlazi iz proizvodnje te se kreće na organski LED (OLED) kazao je Skansi.

>>Müller: Ulaganje u zelene projekte podrazumijeva veliki kapital

>>Energetska učinkovitost 
otvorit će u deset godina 50.000 radnih mjesta

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.