strašan 'nos'

Blizanci Cameron i Tyler na bitcoinima postali milijarderi

Foto: Reuters/PIXSELL
bitcoin
Foto: Reuters/PIXSELL
bitcoin
Foto: Bitcoin
FILE PHOTO: An illustration photo of Bitcoin (virtual currency) coins are seen at La Maison du Bitcoin in Paris FILE PHOTO: Bitcoin (virtual currency) coins are seen in an illustration picture taken at La Maison du Bitcoin in Paris, France, May 27, 2015.
Foto: Reuters/Pixsell
bitcoin
06.12.2017.
u 08:44
Cameron i Tyler Winklevoss na sveučilištu Harvard stvorili su nešto što se zvalo ConnectU. Ideja je ove mreže bila da na nju dodajete svoje prijatelje, šaljete im poruke, obavještavate ih o tome što radite.
Pogledaj originalni članak

Prva virtualna valuta bitcoin odletjela je u nebo i približava se vrijednosti od 12.000 dolara, a među njezinim vlasnicima pojavili su se i prvi milijarderi.

Olimpijski veslači

Cameron i Tyler Winklevoss na sveučilištu Harvard stvorili su nešto što se zvalo ConnectU. Ideja je ove mreže bila da na nju dodajete svoje prijatelje, šaljete im poruke, obavještavate ih o tome što radite.

Zvuči poznato? Sasvim sigurno. Jer, njihovu je ideju malo preradio netko tko se zove Mark Zuckerberg i na taj način stvorio – Facebook. Jasno, braća blizanci Winklevoss i njihov kolega Divya Narendra tužili su Zuckerberga i tužbu dobili, no uz odštetu od samo 65 milijuna dolara, kikiriki u odnosu na ono koliko danas Facebook vrijedi (tržišna vrijednost premašila je 500 milijardi dolara).

Ali, kada netko zna, onda zna. Braća, inače olimpijski veslači, kupili su te 2013. godine bitcoina za 11 milijuna dolara – tada je jedan bitcoin vrijedio nešto više od stotinu dolara. Nakon propasti dark weba Silk Road gdje se bitcoinom kupovalo i nedopuštena opojna sredstva, kupili su bitcoina za još milijun dolara. Sve to zajedno činilo je ukupno stotinu tisuća bitcoina, odnosno oko jedan posto koliko ih je u tom trenutku bilo na tržištu.

Foto: Reuters/Pixsell
bitcoin
Photo: Reuters/Pixsell

Uočila su braća kako bi bitcoin mogao probiti milijardu dolara u tržišnoj kapitalizaciji, dakle ukupnoj vrijednosti, pa su odlučila tome malo i pomoći vlastitim ulaganjem koje je to na kraju i omogućilo u ožujku 2013. godine. Svoju je prvu kupnju Cameron Winklevoss obavio na kasnije hakiranom japanskom webu za trgovinu bitcoinima Mt. Gox po cijeni od najmanje 91,26 dolara. U tom se trenutku kroz Mt. Gox obavljalo oko 80 posto svih transakcija bitcoinom. Kakav je potez to bio, svjedoči i podatak da je današnja tržišna kapitalizacija bitcoina više od 188,7 milijardi dolara. Ako su sve te bitcoine dvojica braće zadržala, danas im vrijede više od milijarde dolara, računajući prema jučerašnjem tečaju koji je iznosio nešto više od 11.600 dolara.

Tajanstveni Satoshi

No braća Winklevoss i sama ističu kako sasvim sigurno nisu najbogatiji bitcoinima. Analitičari tvrde kako je to najvjerojatnije sam otac bitcoina čiji se pravi identitet još ne zna, a poznat je po pseudonimu Satoshi Nakamoto. Procjenjuje se da ta osoba ima oko 980.000 bitcoina, preračunato – više od 11 milijardi dolara.     

Pogledajte i video mjesta koja baš nitko ne smije vidjeti preko Google Mapsa...

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

TR
tracy
10:15 06.12.2017.

novi bankarski produkt za muljanje utaju i kriminal

Avatar Bježobrz
Bježobrz
09:32 06.12.2017.

Bitcoin je scam koji nema vrijednost i da vrijedi milijarde ništa nema od toga u pravom novcu.

VO
vorda400
09:32 06.12.2017.

Kod nas nema milijardera ali dvojica iz moje firme za koju znam da su stalno time mesetarili vise ih nema u firmi mislim da je svaki dobio preko 100milja kuna ulaganje zivota