Europski regulator za financijska tržišta upozorio je ulagače na moguće zamke pri kupnji novoizdanih digitalnih valuta, eksperimentalnom i nereguliranom obliku prikupljanja kapitala putem Interneta koji je posebno primamljiv novim kompanijama.
Europska agencija za vrijednosnice i tržišta (ESMA) objavila je u ponedjeljak da su početne ponude digitalnih valuta (ICO-i) neregulirane, netransparentne, da podliježu velikim oscilacijama i nisu tehnološki testirane.
"ICO-i su ekstremno rizična i visoko špekulativna ulaganja", naglasili su u ESMA-i, upozoravajući na rizik "kompletnog gubitka vašeg ulaganja".
"Mnoge valute odnosno tokeni... nemaju sami po sebi nikakvu vrijednost i samo omogućuju pristup odnosno korištenje određene usluge/proizvoda", kažu u agenciji, upozoravajući izdavatelje digitalnih valuta da bi mogli biti obuhvaćeni postojećim propisima.
ESMA se tako pridružila švicarskim i američkim regulatorima u zahtjevu za strožom kontrolom kriptovaluta. Kina je zabranila ICO-e.
Kreiranjem i izdanjem digitalnih tokena poduzetnici katkad u roku od nekoliko sati prikupe desetke milijuna dolara - uz vrlo ograničen regulatorni nadzor. Kupci tokena općenito ne dobivaju udio u projektu odnosno vrijednosnici.
ICO-i su potaknuli snažan rast vrijednosti svih kriptovaluta, te je njihova ukupna tržišna kapitalizacija poskočila s oko 17 milijardi dolara na početku godine na 180 milijardi dolara u prvoj polovini rujna, napominje Reuters.
A dolar ima realnu vrijednost? Pa sami Ameri kažu da dolar vrijedi toliko jer tako oni kažu, dakle ne zato što iza sebe ima stabilan temelj (kao što je prije bilo zlato kao temelj papirnatog novca. Zato, kada se otkriju neki problemi, dolar padne toliko da cijeli svijet ispašta.