Silicijska dolina u srcu Njemačke koja bi trebala osigurati hvatanje tehnološkog priključka, ali i potaknuti Nijemce na poduzetništvo – najkraći je opis novog istraživačkog centra Boscha. Kompleks je otvoren jučer na svečanosti kojoj je nazočila i kancelarka Angela Merkel. Novo Boschovo središte znanja vrijedno čak 310 milijuna eura, u Renningenu pokraj Stuttgarta, prostire se na stotinu hektara na mjestu gdje se prije nalazila vojarna njemačke vojske i odlagalište otpada. Gradnja je počela u lipnju 2012. godine, a završena je ovoga ljeta.
Nakon tri godine radova sagrađen je kompleks od 14 zgrada u kojima se nalazi ukupno 11 laboratorija, a u njemu će raditi 1700 znanstvenika i inženjera koji su do sada bili raspršeni na tri lokacije na području Stuttgarta. Međutim, kompleks će služiti i kao središte Boschove globalne istraživačke mreže koja broji 47.500 suradnika u 25 država.
"To je naš Stanford"
Sam kompleks građen je po uzoru na američke sveučilišne kampuse. Zgrade su međusobno povezane kako bi zaposleni jednostavno mogli prelaziti iz zgrade u zgradu i lakše komunicirati. K tome, uredi su projektirani tako da omogućavaju koncentraciju, mir i mogućnost komunikacije znanstvenika, a dizajn prostora uvjetovale su analize koje su pokazale kako protječe proces stvaranja inovacija.
– To je naš Stanford – kazao je predsjednik uprave Boscha Volkmar Denner. Istraživanje i razvoj važan je dio Boschova poslovanja u koji godišnje ulaže 10 posto prodajnih prihoda, odnosno pet milijardi eura, koliko je dosegao lanjski proračun za razvoj. Fokus istraživanja u novom centru bit će na softveru, sustavima za autonomnu vožnju, novim vrstama baterija za električna vozila, senzorima i internetu stvari.