Hrvatska servisna naftna kompanija Crosco, inače u vlasništvu Ine, prva je kompanija te vrste koja se vratila u Libiju nakon okončanja građanskog rata. Dapače, godinu i pol dana nakon što su Croscovi radnici u pomalo dramatičnim okolnostima evakuirani iz te zemlje, tvrtka bi uskoro u Libiji trebala imati angažirana čak 4 postrojenja za bušenje, što je angažman koji nadilazi i predratne domete u toj zemlji. Na tamošnjim poslovima trenutačno je angažirano oko 150 radnika, a taj broj uskoro bi se trebao povećati.
Poslovi u Egiptu
Taj novi poslovni procvat u Libiji u Croscu, kompaniji specijaliziranoj za izradu i održavanje naftnih i plinskih proizvodnih postrojenja i infrastrukture, objašnjavaju činjenicom da su svoj ured u Libiji obnovili još u siječnju ove godine, punih šest mjeseci prije talijanskog ENI-ja, prve zapadne tvrtke koja je obnovila poslovanje u toj zemlji.
Zahvaljujući tome Crosco je bio u mogućnosti vrlo brzo početi radove prekinute zbog rata, ali i osigurati nove poslove. No, osim u Libiji, tvrtka je već nastavila i radove u Egiptu, gdje rade dvije 'garniture' i sedamdesetak radnika. Osim toga, tvrtka je već godinama vrlo aktivna u Omanu, dok su radovi u Siriji iz razumljivih razloga zaustavljeni iako je kompanijin ured u Damasku bio aktivan sve do 1. kolovoza kad je zbog loše sigurnosne situacije zatvoren. Tvrtka je prisutna i u Italiji, Sloveniji, Mađarskoj, Bosni i Hercegovini, Albaniji i Turskoj, a Croscova tvrtka kći tijekom 2011. godine uspješno je započela radove i u sjevernom Iraku u regiji Kurdistan s dva bušaća postrojenja.
Dodatni poticaj poslovanju tvrtke trebao bi biti i skori dovršetak obnove Croscove poluuronjive platforme Zagreb-1. Riječ je o najvrednijem tvrtkinom postrojenju namijenjenom bušenju na moru, a koje je posljednje tri godine bilo neaktivno.
Žele u Arapski zaljev
Kako naglašava predsjednik uprave Crosca Jerko Jelić Balta, tvrtka u budućnosti, osim postojećih tržišta, očekuje i značajne nove angažmane, osobito u zaljevskim zemljama.
– Nakon nekoliko godine otežanog poslovanja, pokrenuli smo novi razvojni ciklus i želimo još poslova. Posebno nam je zanimljiv Arapski zaljev – Saudijska Arabija, Irak ili neka susjedna država. Budući da su ti poslovi zapravo stopostotni izvoz znanja i usluga, vjerujem kako će koristi za nacionalnu ekonomiju biti znatne – kaže Jelić Balta.
Crosco u Saudijskoj Arabiji.....jedino ako nabave nove land rigove. Sa kramom iz 50-ih godina sigurno nece. Neka taj jerko Balta pogleda sto su uvjeti Saudi Aramco kompanije. Samo Cyber class tip tornja dolazi u obzir. Tako je na zadnjem tenderu raspisanom prije 34 dana.....