Koja je veza briškule i visine budućih mirovina? Iako se čini da je odgovor – puka sreća, dalmatinskoj kartaškoj igri i umirovljeničkim danima zajednička je – matematika.
Dvoje studenata 4. godine PMF-a, Mirjana Jukić-Bračulj i Ivan Laković, svojim su modelom pokazali da će u nadmetanju kopa, baštona, špada i dinara računalo u 80 posto slučajeva pobijediti čovjeka. Za to su dobili prvu nagradu među studentskim radovima iz primijenjene matematike.
Bez matematičara nezamisliva je moderna financijska industrija (banke, osiguravatelje i mirovinske fondove). O važnosti matematike i primjeni stečenih znanja s fakulteta u poslu razgovaralo se na okruglom stolu Matematika u upravljanju imovinom fondova u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva i Udruge mirovinskih fondova (UMFO). Dok su još prije pet godina financijskom industrijom dominirali ekonomisti, danas su “vladari” matematičari. U Raiffeisenovu mirovinskom osiguravajućem društvu od devet zaposlenih takvih je troje.
– To dovoljno govori koliko je važna matematika u ovom poslu – kaže čelnica tvrtke Biserka Žalac, pravnica po struci, ističući da kolege matematičari njezine riječi preoblikuju u formule. Domaći matematičari iznimno su cijenjeni u financijskoj industriji i izvan granica Hrvatske.
– Kvaliteta obrazovanja je neupitna, no sve ovisi o interesima pojedinca, naginje li više matematici ili ekonomiji – kaže Ivan Augustin iz Erste Plavog mirovinskog fonda. Praksa je pokazala da matematičarima treba od pola godine pa naviše da nauče ekonomiju, a ekonomista za obrnuti proces treba i pet godina.
– Interes za studente financijskog smjera jako raste. Prošlu godinu nismo ni završili, a već je pola studenata ‘zakapareno’ iz industrije – potvrdio je Darko Brborović, predsjednik uprave OTP Investa i vanjski predavač na PMF-u.
Nemojte takve članke pisati, pobunit će se neradnici sa Filozofskog jer ovo predstavlja i u dar na njih i njihove splačine od studija. A onda slijede i pravnici....