Div na koljenima

Dok Alpina čeka kupca dio proizvodnje seli se u BiH

Foto: alpina.si
Dok Alpina čeka kupca dio proizvodnje seli se u BiH
09.03.2016.
u 09:35
Za slovensku tvrtku zainteresirani Rossignol i Fischer
Pogledaj originalni članak

Preseljenje dijela proizvodnje poznatog slovenskog proizvođača obuće Alpine u Bosnu i Hercegovinu i otpuštanje radnika izazvalo je u Sloveniji prošli tjedan pravu buru koja se još ne smiruje, pišu slovenski mediji. Alpina je bila i jedna od najpoznatijih tvrtki u toj branši u bivšoj Jugoslaviji, a uz modnu obuću proizvodi i onu skijašku, koja bi, barem prema interesima ulagača mogla biti i ključna u budućnosti za tu tvrtku.

Interesa ima

Prošli tjedan direktorica Alpine Barbara Plug Vraničar poslala je pismo sindikalnim predstavnicima da je proces otpuštanja suspendiran. Plan restrukturiranja njemačke konzultantske tvrtke Admetam napravljen za Alpinu predvidio je preseljenje dijela proizvodnje u Bosnu i Hercegovinu, zatvaranje nekih trgovina i otpuštanja. Uprava tvrdi da će otkaz dobiti 50 radnika, ali radnici, s obzirom na iznos novca pripremljen za otpremnine, sumnjaju da će kompaniju morati napustiti njih 120. Zaposlenici žele, prema pisanju slovenskog Dnevnika, da Alpina iz vlasništva državne tvrtke za upravljanje potraživanjima banaka (DUTB) prijeđe u strano vlasništvo, a za što i ima šanse. Navodno je čak i moguće da se u prvom koraku izbjegne preuzimanje od strane nekog fonda, koji ne bi imao dugoročne planove. U Alpini su, naime, nedavno bili predstavnici norveškog financijskog fonda Holt, vlasnici nekoliko sportskih brendova, uključujući Bjorn Daehlie, ali dogovor nije postignut. Kako neslužbeno doznaje slovenski Dnevnik, za kupnju Alpine nedavno su se zanimali Rossignol, za kojeg Alpina već proizvodi sportsku obuću, kao i Fischer, koji već dulje vrijeme razmatra moguće preuzimanje slovenske tvrtke. Objema tvrtkama Alpina je zanimljiva kao proizvođač skijaških cipela i tenisica, rekao je za Dnevnik stručnjak dobro upućen u stanje u slovenskoj kompaniji koji je želio ostati anoniman. Moguće povezivanje s jednim od ta dva renomirana proizvođača sportske opreme, kaže, značilo bi da će se proizvodnja skijaških cipela u Alpini značajno proširiti. U usporedbi s modnom obućom koja se može proizvesti bilo gdje, sa skijaškom obućom je drukčije jer takva proizvodnja zahtijeva određeni visoki tehnološki razvoj, a i zbog velikog obujma skijaških cipela Kini je, primjerice, teško izdržati troškove transporta.

Vlasnici krivi za krah?

Kako piše Dnevnik, za trenutačnu zabrinutost ne treba kriviti samo lošu banku, sadašnju direktoricu Plug Vraničar i skupe njemačke savjetnike, nego su, kažu, najveći krivci vlasnici, koji su, prema dostupnim podacima, iscrpili kompaniju skrivajući se iza tvrtke Alpina Holding. Kao što je objasnila stečajna upraviteljica Anja Jandro, Alpina je prije nekoliko godina brojne nekretnine prebacila u Alpina Holding, koji ih je iznajmljivao po nerazumljivo visokoj cijeni. Tko je sve bio vlasnik Alpine Holdinga, koji je u prisilnoj nagodbi bio prisilno izvlašten, nije službeno poznato, dionice su, naime, glasile na donositelje. Prema neslužbenim podacima, velik dio dionica držao je Branko Podpečan, sin bivšeg predsjednika uprave SOD-a Milana Podpečana. U stečaju Alpine Holdinga vjerovnici su prijavili više od 25 milijuna eura potraživanja, od kojih su gotovo sva priznata. S druge strane, vrijednost imovine Alpine Holdinga iznosi manje od milijun eura. 

>> Ovo je sve što niste znali o popularnim startasicama 

>> Iz Borova će izlaziti talijanski dizajn?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.