– Ništa osim otplate dugova nije zadano, a i oni se mogu prolongirati, što ne bi bilo pametno učiniti – kazala je dr. Katarina Ott, ravnateljica Instituta za javne financije, na današnjem okruglom stolu Splitske banke o receptima za izlazak iz krize.
Kritizirala je Vladu što ni s prijedlogom proračuna za 2010. godinu nije srezala potrošnju te i dalje povećava javni dug i zadužuje se po nepovoljnim uvjetima.
Ott je ljetos, kad se radio rebalans, savjetovala Vladi da zaštiti samo najugroženije i smanji sve druge troškove.
Treba raditi dulje
– Odmah bi trebalo poništiti sve nove odluke o povoljnijem odlasku u mirovinu. Tako bi se izbjegle nove nepravde i financijske obveze države – kaže Ott. Usto, svima treba produljiti radni vijek te omogućiti umirovljenicima da rade.
Među kratkoročnim je mjerama ravnateljica IJF-a spomenula i povećanje doprinosa za II. stup, jer je evidentno da će 2050. godine trećina stanovništva biti starija od 60 godina, jednako kao i polovica radnoaktivnih.
Tek nakon što smanji troškove, Vlada mora reformirati porezni sustav i ići na opće porezno rasterećenje. – Sve poreze treba staviti na stol kako bi se dobio efikasan i konzistentan sustav. Kod poreza na dohodak, koji je postao kompliciran, skup i neefikasan, trebaju se ukinuti izuzeća, povećati osobni odbitak i vratiti se na mali broj stopa – objašnjava dr. Ott.
Bez obzira na to što je kritična prema kriznom porezu, nazvavši ga nakaradnim i nepravednim, kaže da treba biti oprezan s njegovim ukidanjem dok se ne pripreme drugi prihodi i smanje rashodi. Ekonomist Ante Babić ne vjeruje da će Vlada prikupiti 110 milijardi kuna prihoda od poreza, nego najviše 105.
Oporavak kućanstava
– Bude li uvoz i dalje padao, planirani se prihodi neće ostvariti jer 70 posto PDV-a i trošarina dolazi od uvoza – navodi dr. Ott te savjetuje Vladi da slijedi primjer irske vlade koja je otkazala sve ugovore sa socijalnim partnerima.
– Kako se ugovori, sporazumi i propisi donose, tako se mogu i mijenjati. Nije istina da je sve zadano – kazala je dr. Ott. Prije nje na sličan su način o “zadanim” troškovima govorili i guverner HNB-a Željko Rohatinski te premijerkin savjetnik Željko Lovrinčević.
Damir Kuštrak, predsjednik HUP-a, kritizirao je vladinu politiku subvencija poljoprivredi i zagovara drugi val privatizacije. Analitičar Splitske banke Zdeslav Šantić tvrdi da je ukidanje kriznog poreza ključno za oporavak potrošnje kućanstva.
Da se mirovine srežu ? NE DOLAZI U OBZIR ! Ako će se i srezati, neka se srežu onima koji imaju najviše, a to su bivši Saborski zastupnici i oni sadašnji koji imaju enormno velike plaće, a ipak ne rade cijelu godinu ....