Promo

EVN u Dalmaciju dovodi plin

Foto: PR FOTO
EVN Croatia
Foto: PR FOTO
EVN Croatia
VL
Autor
PR Članak
18.02.2015.
u 08:30
Pogledaj originalni članak

EVN Croatia Plin d.o.o. u Hrvatskoj djeluje od 2009. godine i bavi se izgradnjom plinske distribucijske mreže u Zadarskoj, Šibensko-kninskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, na temelju 30-godišnje koncesije. Tvrtka djeluje u sklopu austrijske korporacije EVN AG, koja svoje usluge pruža u više od 20 europskih zemalja na području srednje, istočne i jugoistočne Europe te opskrbljuje više od 14 milijuna korisnika. U proteklih pet godina, EVN je u županijama izgradio 65 km plinske mreže, što uključuje 12 km visokotlačnog i 53 km niskotlačnog plinovoda.

EVN u Dalmaciju tako dovodi plin koji korisnicima donosi mnoge prednosti. Osim što ima povoljnu cijenu i donosi značajne mjesečne energetske uštede u odnosu na druge izvore energije, plin je uvijek dostupan, a može ga se koristiti za grijanje, hlađenje, kuhanje, grijanje vode i još mnogo toga. Pritom od svih fosilnih goriva plin ima najmanje štetan utjecaj na okoliš, budući da ispušta manje količine ugljičnog dioksida.

Od početka 2014. godine pa do danas u pogodnosti plina, kao izvora energije, uvjerili su se mnogi njegovi novi korisnici. EVN trenutno najviše korisnika, njih više od 800, broji na području Zadarske županije, od čega su veći dio kućanstva. Ipak, uz dječji vrtić Radost i njegove podružnice Grigor Vitez i Višnjik, EVN je u Zadarskoj županiji na svoju plinsku mrežu priključio i stambene objekte Jadran Investa, Športski centar Višnjik, hotel Porto, Tvornicu kruha Zadar i Marasku te nekoliko manjih restorana, obrta, turističkih i poslovnih objekata. Tijekom godine, plinovod je uveden u Benkovac, koji je, priključivanjem APN-e stambene zgrade na EVN-ovu distribucijsku i opskrbnu plinsku mrežu, postao drugi veliki dalmatinski grad s pristupom plinu. Plan je da se početkom 2015. na plinsku distributivnu mrežu EVN-a priključi i Biograd na Moru.

U Šibensko-kninskoj županiji započeta je izgradnja plinske mreže koja bi trebala povezivati Šibenik i Knin, a do sada je izgrađena odorizacijska stanica te 7 km visokotlačnog plinovoda. Početkom 2015. prvi korisnici poslovno-stambenog bloka Bioci trebali bi, putem EVN-ove plinske distributivne mreže, biti opskrbljeni plinom. Šibenska poslovna zona, Podi, kao i nekoliko tvornica u Drnišu i Kninu također će, u budućnosti, svoj pogon pokretati na plin.

Projekt plinofikacije Splitsko-dalmatinske županije obuhvaća pet područja, koja će, po završetku izgradnje plinovoda, imati mogućnost grijati se, hladiti se te kuhati na plinski pogon. EVN na području županije planira plinskom mrežom povezati Dugopolje, Solin, Klis, Kaštelu i Split.

Osim u izgradnju i razvoj plinskih sustava, EVN potiče i investira u edukaciju mladih ljudi. Kratko nakon početka prvih radova u Hrvatskoj, 2011. godine, potpisan je trogodišnji ugovor s Industrijsko-obrtničkom školom Šibenik i Obrtno tehničkom školom Split. Ugovor uključuje stručnu, materijalnu i financijsku podršku programu prekvalifikacije vodoinstalatera i instalatera grijanja u plinoinstalatere, kao i dvije stipendije za učenike prvih razreda plinoinstalatera svake godine. EVN je ostvario suradnju i s Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu. Tijekom 2013. godine, na fakultetu je dva puta predstavljen projekt plinofikacije i sve aktivnosti u provođenju jedne od najvećih investicija na području Dalmacije. Kao u slučaju suradnje s obrtničkim školama, EVN-ov je cilj zainteresirati buduće inženjere strojarstva za plinski biznis i iz prve ruke im pokazati što je sve potrebno da bi se izgradila plinska mreža.

Pogledajte na vecernji.hr