Ove godine među najbolje plaćenim poslovima našli su se farmacija, IT-izrada i održavanje programskih rješenja. Plaće u u tvrtkama kojima je primarna djelatnost farmacija 38 su posto iznad prosjeka, a plaće u izradi i održavanju programskih rješenja veće su 25 posto od prosjeka, rezultati su to istraživanja portala MojPosao o visini plaća. Najniže plaće zabilježene su u djelatnostima vezanim za sport i razonodu (28 posto ispod prosjeka) te umjetnost i dizajn (14 posto ispod prosjeka). U 2009. godini, najbolje su plaćeni farmaceuti i liječnici čije su plaće 39,6 posto iznad prosjeka, što je različito u odnosu na prethodne godine kada su inženjeri informatike bili najbolje plaćeni. Iza njih slijede inženjeri strojarstva i elektrotehnike, kojima su plaće 26 posto iznad prosjeka te inženjeri informatike s plaćama od 25,5 posto iznad prosjeka. Najmanje plaćena zanimanja ove godine spadaju u područje osobnih usluga gdje su plaće 47,7 posto ispod prosjeka, a slabo su plaćeni i trgovački posrednici te prodavači čije su plaće 42 posto manje od prosjeka. Muškarci i dalje bolje plaćeni Kada se radi o visini plaća prema spolu, muškarci su u Hrvatskoj i dalje više plaćeni od žena te je njihove plaća u prosjeku 22,6 posto veća, što je neznatno manja razlika u odnosu na 2008. godinu kada su muškarci imali u prosjeku 23 posto veće plaće u odnosu na žene. Najniže plaće ove godine zabilježene su u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji (12,8 posto ispod prosjeka), a slijede Virovitičko-podravska (11,4 posto ispod prosjeka) te Brodsko-posavska (11,4 posto ispod prosjeka). Najviše plaće su očekivano zabilježene u Gradu Zagrebu i to 27,9 posto iznad prosjeka, što je čak i znatno više nego prošle godine kada je razlika iznosila 21,1 posto. Osobe sa završenim fakultetom imaju 34,1 posto veću plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem, što je nešto manje nego prošle godine kada je ta razlika iznosila 51,3 posto. Završeni magisterij ili doktorat sve se više isplati te povećava plaću u prosjeku za 60,2 posto u odnosu na SSS, dok je razlika u primanjima osoba s MBA diplomom u odnosu na osobe sa završenom srednjom školom još uvijek značajna i donosi 85,7 posto veću plaću. U odnosu na prosječne mjesečne neto plaće u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu, plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu veće su za 25,9 posto, a u stranim institucijama za 18,6 posto. Dodatne beneficije Najčešća beneficija koju imaju hrvatski zaposlenici u tvrtkama u kojima rade i dalje je mobilni telefon za privatnu upotrebu (31,2 posto sudionika istraživanja). Slijedi prijenosno računalo, a najmanje poslodavaca osigurava zaposlenicima automobil za privatne potrebe (3,5 posto) i dodatne edukacije (samo 3,7 posto). Na pitanje "koliko često u prosjeku dobivate povišicu", čak 52,1 posto ispitanika odgovorilo je rijetko ili nikad.
Farmaceuti i informatičari najbolje plaćeni u Hrvatskoj
Zbog ovog je pisma srbijanska veleposlanica napustila domjenak SNV-a: 'Ja to jednostavno ne podržavam'
Tradicionani domjenak Srpskog narodnog vijeća za prvoslavni Badnjak prvo je političko okupljanje u novoj godini
Žene su 'niža vrsta', židovi i kršćani su 'krivovjernici', dužnost je 'braniti Alaha'
Od kada su, prije samo mjesec dana, džihadisti u Siriji došli na vlast svrgavanjem diktatora Al-Assada, bičevanja i pogubljenja vraćena su na javna mjesta
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.