Investicija od 300 milijuna eura za 50 posto udjela u termoelektrani Plomin C snage 600 megavata za tehničkog ministra Panenića je preskupa i neisplativa, no remonte starih energetskih postrojenja koji koštaju stotine milijuna kuna ocjenjuje ispravnim potezima – kaže Đuro Božanović, međunarodni tajnik HSP AS i hrvatski poduzetnik u Njemačkoj.
Prema njegovim riječima, Panenić još uvijek nije dao do znanja koja bi bila najkvalitetnija alternativa za Plomin C, što i ne čudi s obzirom da njegovi savjetnici "podliježu uvozničkom lobiju". - Očito je da Panenić i njegovi savjetnici destruktivno utječu na rast BDP-a, i to ne samo zbog odbacivanja plana izgradnje Plomina C, nego i zbog promjene odluke o izgradnji fiksnih LNG terminala u kojima bi velik udio izgradnje imale hrvatske tvrtke te forsiranja plutajuće tehnologije američkih stručnjaka, u čijoj bi izgradnji naše tvrtke sudjelovale tek malim dijelom – ističe Božanović.
Od ministra gospodarstva i njegova pomoćnika za energetiku Zdeslava Matića Božanovića traži objašenjenje po kojim se kriterijima izdvajanje 120 milijuna eura za modernizaciju Plomina 1 snage 120 MW, koji je izgrađen 1970. godine i zagađuje okoliš trostruko više, a proizvodi trostruko manje električne energije, smatra boljim rješenjem od investiranja u Plomin C. Iritantno je, kaže, da na jednu gospodarsku odluku toliko utječu političke struje i uvoznički lobiji, a još više boli spoznaja da na ovakve stvari ne reagira nitko od hrvatskih energetskih stručnjaka.
Prema njegovim riječima, Panenić i Matić pokušavaju na sve moguće načine oslabiti HEP, pa čak i isplatiti 60 do 70 posto udjela iz dobiti prethodne godine u proračun Vlade RH, jer im je to najlakše opravdati, što bi ovu korporaciju ponovno bacilo na koljena, uskrativši joj pri tom bilo kakvu mogućnost investiranja. - Nažalost, obistinjuje se moja sumnja da će se blokadom izgradnje ekonomski i ekološki prihvatljivog projekta te istodobnom modernizacijom starih pogona nanijeti direktna šteta hrvatskom energetskom gigantu.
Kome je takva energetska strategija u interesu, trebalo bi već svima postati jasno. Ministar i njegov savjetnik za energetiku sklonit će sve koji im budu stajali na putu provedbe njihovih nauma – ističe Božanović. On dodaje kako je očito da je Most uspio u svojoj namjeri da preuzimanjem Ministarstva gospodarstva blokira jedan od najznačajnijih i u budućnosti i najbitnijih projekata te kako će, prema instrukcijama iz Buzina, LNG terminal biti onakav kakav oni kažu ili neće biti nikakav. Čeka se, kaže, početak izgradnje LNG Terminala, a odmah potom krenut će investicijski ciklus iz SAD-a pri izgradnji plinskih termoelektrana, koje će biti u privatnom vlasništvu Amerikanaca.
One će trošiti plin iz LNG terminala Hrvatska, a takva električna energija, od koje HEP neće imati ništa ili tek sitniš, Hrvatima će biti prezentirana kao najbolja i najčišća moguća. - Moj savjet struci je da se odmah uključi te s prijateljskim stručnjacima iz zemalja EU donese najbolju odluku za povećanjem BDP-a u domovini izgradnjom Plomina C i LNG terminala – zaključio je Božanović.
>> Ugovor TE Plomina i Alstroma Hrvatska vrijedan 9,5 milijuna eura
Gdje su strukovne organizacije i gospodarski instituti? Kakav one imaju stav po predmetnom? Pardon, njih i ne trebamo, a politika....? Da, oni su tu aktivni, svejedno sa ili bez argumenata.