– Očito je da odustajemo od Plomina C i termoelektrane u Pločama iz niza razloga – izjavio je ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović, član Mostove ekipe u Banskim dvorima, na okruglom stolu o klimatskim promjenama, da bi se u istoj rečenici ogradio od svojih riječi istaknuvši da to nije službeni stav Vlade. Ministar nije iznio ništa novo jer je Večernji list prije nekog vremena pisao o namjeri Mostovih ministara da zaustave velike energetske projekte – među kojima i Plomin C, a ideja im je i pisati novu energetsku strategiju, odnosno poništiti sve što je do sada napravljeno.
Novi model raspodjele
U HDZ-u i dalje uvjeravaju da nije riječ o gašenju projekta Plomina C, nego o njegovoj redefiniciji u smjeru koji bi bio prihvatljiv Europskoj komisiji. Podsjetimo, HEP je kao partnera za Plomin C izabrao japanski Marubeni, a sporna je bila otkupna cijena električne energije jer je veća od tržišne pa je Komisija upozorila da bi se sporazum mogao definirati kao nedopuštena potpora. U HDZ-u zato ističu da je nužno dobiti dozvolu Europske komisije za gradnju objekta, a to bi bilo moguće jedino ako Plomin C bude opskrbljivao više dobavljača i u zemlji i u regiji. Zato razmatraju model po kojem bi se 25 posto energije prodalo, a ostatak energije zadržavao u Hrvatskoj. U HDZ-u ističu da Plomin C – koji vrijedi 850 milijuna eura – svakako žele razvijati te da vjeruju da je riječ tek o kraćem moratoriju na razvoj projekta. Da bi se demistificirao Plomin C, najbolje je brojkama opisati njegov utjecaj. Nova termoelektrana snage 500 MW proizvodila bi 3,6 TW/h električne energije godišnje, što je otprilike 20 posto ukupne potrošnje električne energije u Hrvatskoj. HEP je lani proizveo 12,2 TW/s električne energije, a ostalih 6,5 TW/s smo morali uvesti. Inače godišnje uvozimo oko 5 milijardi kuna vrijednu električnu energiju, a izvozimo oko dvije milijarde kuna. Izgradnjom Plomina C bili bismo gotovo samodostatni. Odgađanje projekta ne ide nam u prilog. Naime, Plomin A, koji je znatno manja elektrana od Plomina C, izlazi iz uporabe 2018., a samo iduće godine iz uporabe izlaze još dvije energane pa bi, uz sušnu godinu, uvoz mogao narasti i na 60 posto ukupne potrošnje. Prije naglog donošenja odluka treba imati na umu i da Marubeni ima pravo aktivirati penale u iznosu od 5 milijuna eura pa bi izjava Dobrovića mogla skupo stajati proračun. Zato je od EK, sugerirali su konzultanti, trebalo tražiti dozvolu za potpisivanje ugovora pa, uz buxellesku odbijenicu, zaobići plaćanje penala.
Upola manje zagađenje
Što se tiče utjecaja na okoliš, struka je potvrdila da bi Plomin C tijekom godine ispustio oko 300 tona ugljikova monoksida, 100 tona čestica i 2,6 milijuna tona ugljikova dioksida. Iako je novi blok TE Plomin četiri puta veći od Plomina 1, iz dimnjaka će ispuštati upola manje dušičnih oksida, dvije trećine manje sumpornog dioksida te 20-ak posto manje čestica, što ga čini ekološki prihvatljivijim. Opcija uporabe plina kao energenta nema podlogu u brojkama jer bi svaki MW/s energije koštao 72 eura, što je daleko iznad tržišne cijene i potpuno neprihvatljivo za HDZ. O tome ide li Plomin 3, još će se lomiti koplja, ali valja napomenuti da je riječ o strateškom projektu koji je ušao u visoku fazu razvoja i treba dobro razmisliti o njegovu gašenju.
>> 'Očito je da odustajemo od Plomina C i termoelektrane u Pločama'
>> Panenić: Mogu prvi put javno reći da me netko pitao – ja nisam ukrao stiropor
Ništa o klimatskim promjenama?