Grčkom se više ne može upravljati, strah za Portugal i Španjolsku

Foto: vl
Grčkom se više ne može upravljati, strah za Portugal i Španjolsku
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Gojko Drljača
07.02.2010.
u 16:13
Zbog prevelikih fiskalni deficita pod povećalom ulagača više nije samo kredibilitet Grka nego i drugih zemalja, kao što su Španjolska i Portugal
Pogledaj originalni članak

Stanje u Grčkoj sve više zabrinjava investitore koji se, sudeći prema pisanju zapadnih medija, već pitaju može li se uopće upravljati Grčkom. Štoviše, situacija u Grčkoj toliko je zabrinjavajuća da sada investitori pod posebnim povećalom gledaju i financijsko stanje Španjolske i Portugala.

Grčka vlada, podsjetimo, ima sve veći problem kredibiliteta jer mora drastično srezati javne troškove kako bi se enormni proračunski deficit od 12,7 posto smanjio na 3 posto do 2012. godine, a na zahtjev sve zabrinutijih predstavnika Europske unije. Međutim, da bi to učinila, grčka vlada morala je povući toliko radikalne rezove da je izazvala i radikalni bunt svojih građana. Javni sustav Grčke vrlo lako mogao bi biti potpuno paraliziran. Investitori zabrinuto gledaju kako kako najveći sindikati pozivaju na generalni štrajk, dok poreznici i carinici jednostavno odlaze s posla te tako svojim primjerom predvode cijeli užasnuti javni sektor i komunističkim agitacijama uznemirene radnike. Investitori u obveznice sada već definitivno zaključuju kako se Grčkom možda uopće ne može upravljati, a sve sumnjivije gledaju na situaciju i u Španjolskoj i Portugalu.

Kad je španjolska ministrica financija Elena Salgado poručila kako situacija u njenoj zemlji nije kao u Grčkoj, investitori su se odmah počeli pitati zbog čega uopće vuče takve paralele. Situacija u Španjolskoj je ozbiljna jer centralna država kontrolira samo trećinu javne potrošnje te administraciji u regijama i lokalnim zajednicama samo može davati uopćene naputke.

Na taj način ne može se voditi čvrsta i odlučna fiskalna politika, pogotovo jer su regionalni lideri pretežito u oporbi u odnosu na centralnu vlast. O tome puno govori i propast sastanka koji je organizirao španjolski premijer Jose Luis Rodriguez Zapatero s regionalnim liderima na temu borbe protiv krize i kontrole javne potrošnje.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 45

OB
-obrisani-
16:46 07.02.2010.

Fenlo, nacistek mali, moze li izvor onih tvojih rieci dolje?Mozda original? li pak ti mozda citiras one mudrace Ziona, aanti-semitski pamföet fabriciran u laboratorijima ruske caristicne policije. Opet kazes svoje pravo lice, degutantni nacisto - klazi mi, molim te, kakvu vezu imaju cionisti s problemima Grcke i Portugala.

OB
-obrisani-
16:46 07.02.2010.

Cudi me da nitko nije spomenuo Malu Svicarsku. Stvarno me cudi ..... :-)

RI
riise
18:44 07.02.2010.

07.02.2010. u 18:32h BenoitPot je napisao/la: U Grčkoj je korupcija puno jača nego u Hrvatskoj, tako da ni nekakvi financijski aranžmani neće puno pomoći dok se to ne riješi...Osobno mislim da će SDP-u vlast pasti u krilo kao zrela kruška...Državna potrošnja je dosegla s ovim zadnjim mjerama maksimum, no s političarima nikad neznaš koliko daleko mogu ići...Nadam se ipak da nećemo previše zaglibit...