Popustio stisak

Huawei opet može do komponenti iz SAD-a

Foto: Reuters/PIXSELL
Huawei
Foto: Reuters/PIXSELL
Huawei
Foto: Reuters/PIXSELL
Huawei
Foto: Reuters/PIXSELL
Huawei
16.07.2019.
u 19:47
Huawei je u 2018. na kupnju dijelova iz SAD-a utrošio 11 MLRD. dolara
Pogledaj originalni članak

Za manje od dva tjedna ministarstvo trgovine SAD-a dodijelit će prve dozvole za izvoz američke tehnologije Huaweiju, navodi Reuters pozivajući se na izjave vladinih dužnosnika. Time će popustiti “stisak” koji je Trumpova administracija u svibnju nametnula kineskom proizvođaču telekomunikacijske opreme zbog sumnji da se njegova oprema koristi za špijunažu.

Lobiranje IT sektora

Veliko je to olakšanje i za američke dobavljače. Huawei je prošle godine na kupnju komponenti za svoje proizvode u cijelom svijetu utrošio 70 milijardi dolara. Od toga je 11 milijardi dolara otišlo kompanijama iz SAD-a, poput Intela, Qualcomma i Micron Technologiesa. Podsjetimo, američki zaokret dogodio se nakon lipanjskog susreta dvojice predsjednika, Donalda Trumpa i Xi Jinpinga u sklopu summita G20 nakon čega je Trump izjavio kako će američke kompanije nastaviti prodavati robu Huaweiju. Ali ostao je na trgovinskoj “crnoj listi”, pa za prodaju robe američki dobavljači trebaju isposlovati dozvolu.
Ministar trgovine Wilbur Ross izjavio kako će dozvole biti izdane ako ne postoji prijetnja nacionalnoj sigurnosti. Analitičari za Reuters tumače kako je Trumpov zaokret u kombinaciji s brzim provođenjem te odluke definitivno rezultat lobiranja tehnološkog sektora, zajedno s kineskim političkim pritiskom. Predstavnici dva proizvođača procesora koji su dobavljači Huaweija otkrili su Reutersu kako će poslati zahtjeve za veći broj dozvola nakon Rossovih komentara.

Polovično rješenje

Međutim, kako se dade iščitati iz izjave Huaweijeva glasnogovornika, Kineze ovo rješenje ne zadovoljava. “Lista restrikcija treba biti ukinuta, a ne da se dodjeljuju privremene dozvole američkim dobavljačima. Huawei je proglašen krivim za nešto što nije počinio i ne predstavlja rizik za računalnu sigurnost bilo koje države, stoga su restrikcije bez temelja”, istaknuo je.
Slično razmišlja i američki tehnološki sektor koji ističe kako još nisu jasni kriteriji za dodjelu dozvola, odnosno koji proizvodi predstavljaju prijetnju nacionalnoj sigurnosti. Ministarstvo trgovine odgovara kako vrednuje sve primljene zahtjeve i određuje što je u najboljem interesu države.•

'BULJI U NETFLIX, U KAMPANJI GA IGNORIRALI...'

Ponižavajući posljednji dani u uredu američkog predsjednika: Kako je Biden ostao usamljen i nepoželjan

Bidenov se život dramatično promijenio u posljednja tri mjeseca. Nakon što je ušao u godinu inzistirajući da je dovoljno spreman da se ponovno kandidira i pobijedi Trumpa, Biden je ipak odustao od predsjedničke utrke 21. srpnja, podržavši Kamalu Harris za predsjednicu.  Tada je u roku od samo nekoliko sati, Biden (81) - prestao biti relevantan

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar EU MOJCA
EU MOJCA
23:11 16.07.2019.

Nas su uvjeravali da moramo iz komunizma u demokratsko društvo gdje je slobodan protok ljudi , robe i novca ?