Godišnja stopa inflacije u mjesecu srpnju bila je 12,3 posto, što je tek neznatno više od lipanjskih 12,1 posto. Državni zavod za statistiku ističe da je ljeto donijelo sporiji rast cijena u odnosu na ranije mjesece te su u srpnju cijene bile samo 0,4 posto više nego u lipnju.
Najveći skok cijena na mjesečnoj razini dogodio se u hotelima i restoranima i to za 4,9 posto dok je hrana u mjesec dana skočila 2,2 posto. Na godišnjoj razini to je i dalje 18,3 posto skuplje nego što je bilo u ljeto 2021. godine.
Najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u skupinama Prijevoz za 19,2%, Restorani i hoteli su poskupjeli 16,8%, Pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva skuplji su 14,1%, Rekreacija i kultura 10 %, Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva viši su 9,7%, Razna dobra i usluge 7,0%, te Odjeća i obuća 5,5%.
Prosječna stopa inflacije u eurozoni bila je u srpnju 8,9 posto.
Video: Koji stranci najviše žele doći u EU
Prodajem između ostaloga jaja, domaća, kokoši se hrane mojim kukuruzom, kokice trče po cijeli dan na otvorenom i jedu travu. Prodajem za kunu komad, ljudi radije kupuju u trgovačkim centrima uzgojena u kavezu za 1,30 - 1,50 kn. Toliko nemaju novaca da kupuju skuplje i lošije.