oznaka izvornosti

Istarski pršut registriran i zaštićen na zajedničkom EU tržištu

Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
Istarski pršut registriran i zaštićen na zajedničkom EU tržištu
14.10.2015.
u 13:47
– Time je Republika Hrvatska dobila, pored Krčkog pršuta, Ekstra djevičanskog maslinovog ulja Cres, Neretvanske mandarine, Ogulinskog kiselog zelja/ Ogulinskog kiselog kupusa, Baranjskog kulena i Ličkog krumpira još jednu oznaku čiji je naziv registriran i zaštićen na zajedničkom EU tržištu – priopćilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Pogledaj originalni članak

Istarski pršut/Istrski pršut upisan je u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla, javlja Ministarstvo poljoprivrede. Riječ je o prvoj hrvatsko-slovenskoj registraciji zaštićene oznake izvornosti.

– U Službenom listu Europske unije, L 267/1 od 14. listopada 2015. objavljena je Provedbena uredba Komisije (EU) 2015/1840 od 07. listopada 2015.  o upisu naziva u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla („Istarski pršut“ /“Istrski pršut“ (ZOI)).

Time je Republika Hrvatska dobila, pored Krčkog pršuta, Ekstra djevičanskog maslinovog ulja Cres, Neretvanske mandarine, Ogulinskog kiselog zelja/ Ogulinskog kiselog kupusa, Baranjskog kulena i Ličkog krumpira još jednu oznaku čiji je naziv registriran i zaštićen na zajedničkom EU tržištu.

Proces zaštite naziva „Istarski pršut“ (ZOI) započeo je u prosincu 2008. godine, kada je Udruga proizvođača „Istarskog pršuta“ podnijela Ministarstvu poljoprivrede zahtjev za registraciju oznake izvornosti naziva „Istarski pršut“. Ministarstvo poljoprivrede je nakon rješavanja uloženog prigovora na nacionalnoj razini u veljači 2011. godine donijelo Rješenje o registraciji oznake izvornosti čime je naziv „Istarski pršut“ postao zaštićen u Republici Hrvatskoj. U listopadu 2012. godine Ministarstvo poljoprivrede uputilo je Europskoj komisiji zahtjev za registraciju naziva zaštićene oznake izvornosti „Istarski pršut“ na razini Europske unije. Europska komisija nakon rješavanja prigovora na europskoj razini i postignutim dogovorom s Republikom Slovenijom, objavom navedene Uredbe naziv „Istarski pršut„/“Istrski pršut“ upisuje se u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla – navodi Ministarstvo. 

Zaštitu izvornosti Istarskog pršuta/Istrskog pršuta komentirao je zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Ivan Jakovčić.

- Ove je zaista veliki uspjeh i čestitam svima onima koji su zadnjih godina radili na tome da Istarski pršut/Istrski pršut ovdje u Bruxellesu dobije EU potvrdu izvornosti kao hrvatsko-slovenski proizvod. To je odličan put i njime moramo  nastaviti kako bismo zaštitili niz autohtonih proizvoda koji imaju prekogranični  karakter. I hrvatski i slovenski proizvođači pršuta mogu biti iznimno zadovoljni  tom odlukom EK-a. Vjerujem da takvim pristupom možemo pronaći rješenje za  niz problema i dilema koje opterećuju naše bilateralne odnose- izjavio je Jakovčić.

>> Ličkom krumpiru priznato porijeklo u EU 

>> Tihomir Jakovina: Ogulinsko zelje slijedi još 14 proizvoda

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

TO
Tom99
12:55 14.10.2015.

Gdje se hrane te svinje u Istri?

MA
MarkoKosmicki
18:08 14.10.2015.

gledam u istri sve svinjac do svinjca ravno dva austrijski imadjarski butovi istarski zrak:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

CV
cvijece
18:10 14.10.2015.

Tovi se tek pokoja svinja za vlastiti pršut i takav u prodaji ne postoji.Osim za prezentacije,degustacije i za odabrane.Većina "uživa" u pajcekima uvezenim iz Rumunjske i šire.