CIJENE IZNAD PROSJEKA

Kruh i žitarice u Hrvatskoj koštaju više nego u Njemačkoj

Foto: VLADIMIR SMIRNOV/Newscom/PIXSELL
Kruh i žitarice u Hrvatskoj koštaju više nego u Njemačkoj
26.08.2020.
u 06:31
Svaki Hrvat u prosjeku pojede 55 kilograma kruha i peciva godišnje
Pogledaj originalni članak

Cijene kruha i žitarica u Hrvatskoj su oko dva posto iznad europskog prosjeka, i po tim smo cijenama rekorderi među tranzicijskim državama, objavio je Eurostat na temelju kretanja cijena kruha i žitarica u 2019. godini. Slovenija je odmah do nas. U Češkoj su kruh i žitarice na 80 posto prosjeka EU, odnosno za petinu jeftinije nego kod nas, u Mađarskoj su kruh i žitarice jeftiniji za četvrtinu, u Slovačkoj 10 posto, u Bugarskoj za trećinu, a u Rumunjskoj za polovinu.

Norveška je najskuplja članica EU, te su njihove cijene - 60 posto iznad prosjeka, no iznad prosjeka su im i zarade dok Njemačka ima oko jedan posto jeftiniji kruh i žitarice od Hrvatske.

Smrznuto iz uvoza

Pekarska industrija, odnosno djelatnosti proizvodnje kruha, svježih peciva, slastičarskih proizvoda i kolača, godišnje vrti između 4,5 i 5 milijardi kuna prihoda i zapošljava oko 16 tisuća radnika. No na cijene ne utječu samo pekari, nego i trgovci, pa tako svaki sedmi kruh ili pecivo stižu smrznuti iz uvoza, a trgovci ih samo ispeku.

Foto: VL

Na pitanje zašto su pekarski proizvodi skupi, i trgovci i pekari odmah će se pozvati na visoke troškove, skupu državu dok bi iskreniji odgovor mogao biti – zato što im se može. Hrvati u prosjeku godišnje pojedu samo 4,5 kilograma ribe, ali zato svaki član kućanstva u prosjeku pojede 55 kilograma kruha i peciva.

Usporedbe radi, cijena mesa u Hrvatskoj je 17 posto niža od prosječnih cijena u EU, voća i povrća oko 11 posto, mlijeko, sir i jaja svega su 5 posto jeftiniji od prosječnih cijena u EU. Cijene hrane općenito niže su 6,5 posto dok su ulja i masnoće skuplji oko 7 posto.

Stagnacija u 2020.

U proteklih godinu dana kruh i žitarice poskupjeli su u prosjeku za 1,1 posto, što je odudaralo od kretanja cijena ostalih proizvoda. Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju mjerene indeksom potrošačkih cijena, nakon skromnog porasta u lipnju (+0,1%), u srpnju su pale na mjesečnoj razini za 0,5%.

Na godišnjoj razini također je zabilježen pad četvrti mjesec zaredom za 0,3%. U razdoblju od siječnja do srpnja prosječne potrošačke cijene bile su više 0,4% u odnosu na isto razdoblje 2019. godine. Promatrano prema skupinama i namjeni potrošnje, najveći generator pada potrošačkih cijena na mjesečnoj razini za 9,5% su sezonska sniženja odjeće i obuće koja u strukturi potrošačke košarice sudjeluju sa 6,38%.

Hrana i bezalkoholna pića u prosjeku su bili jeftiniji 0,9% dok su cijene opreme za kuću i redovitog održavanja kućanstva bile niže 0,3%. Osim korone i smanjenja potrošnje, na pad cijena utječe i sirova nafta, pa su tako goriva i maziva deset posto jeftinija u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Alkoholna pića i duhan s udjelom od 5,2% u ukupnoj strukturi domaće potrošačke košarice porasli su na godišnjoj razini 4,5%, uglavnom zbog povećanja trošarina.

– Do kraja godine trebao bi se dogoditi daljnji pad prosječnih potrošačkih cijena na godišnjoj razini pa bi u osnovnom scenariju u odnosu na 2019. u ovoj godini trebali zabilježiti stagnaciju potrošačkih cijena – navode analitičari RBA.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 74

Avatar Barba
Barba
07:23 26.08.2020.

Zato jer država daje poticaje za sijanje stočne pšenice (nažalost kvalitetnu pšenicu u Hrvatskoj moraš svijećom tražiti) koja se izvozi u Italiju i kao, od nas subvencionirana, stočna hrana se uvozi u Hrvatsku. De facto naši poticaji završe u Italiji. A krušno brašno uvozimo iz Mađarske ili Austrije ili gotove smrznute pekarske proizvode iz Češke ili Poljske. Zato nam je krug skup.

DU
Deleted user
08:10 26.08.2020.

Tko je napisao takvu glupost?? Vi u Njemačkoj ne možete kupiti kruh u pekarnici ispod 2 eura

HA
Harrawath
07:59 26.08.2020.

Ja neznam odakle njima ti podaci ali ja znam da u Njemačkoj nema kruha u pekari ispod 3 €.