Željko Lovrinčević, ugledni makroekonomist zaposlen na zagrebačkom Ekonomskom institutu, upozorava da hodamo po tankom rubu živeći na dug koji je neodrživ...
PDV je u prva četiri mjeseca znatno podbacio...
Vlada je u prvom kvartalu kupovala automobile, a potrošnja građana pala je dva do tri posto. Ponovno akumuliramo oko pet posto deficita proračuna, a živimo na jeftinim kamatama. One su jedino što nas drži iznad vode.
Interna devalvacija
Javni dug raste brzo. Je li održiv ili ćemo u bankrot?
Javni dug narastao je na 72 posto, a do kraja godine iznosit će 75 posto. Nakon što se primijeni metoda ESA 2010 narast će na 86 do 87 posto BDP-a jer u dug i deficit ulaze i HAC, ARZ i HBOR. Naši političari zaboravljaju da dokapitalizacija HBOR-a znači veći deficit, kao i da u javni dug ulazi sustav turističkih zajednica i većina javno-privatnih projekata. Uz visinu duga koju imamo kriterije za uvođenje eura nećemo ispuniti još 15 godina. Hrvatska narodna banka šutke promatra kako euro izmiče. Bez eura ćemo i dalje živjeti s valutnim rizikom, visokim kamatama i skupim kapitalom. To znači i da nema povećanja standarda i nema boljih plaća u javnom sektoru još 15 godina. Može se dogoditi slom javnog sustava. U Bugarskoj postoje čitavi gradovi u kojima nema nijednog kirurga, što ne želim da se dogodi Hrvatskoj.
Treba li tečaj pasti?
Hrvatska se odlučila na internu devalvaciju bez promjene tečaja, ali sad se pokazalo da nismo uspjeli smanjiti troškove. Korekcija troškova bila je izrazito niska jer se nisu prilagodili ni javni sektor ni poduzeća. Sada smo u limbu jer nismo smanjili troškove, a ni deprecirali kunu. Kad završi razdoblje niskih kamata doći će do problema u servisiranju javnog duga.
To je bankrot...
Prije je to razdoblje pregovora o restrukturiranju javnog duga. Do tada živimo na posuđenom vremenu i u drugoj fazi iluzije. Prva iluzija nastala je na priljevu kapitala iz drugih zemalja, a druga je život na umjetno jeftinom tuđem novcu. Nakon prve iluzije došlo je do krize, a nakon druge iluzije moglo bi doći do katastrofe.
Svođenje računa
Što će EK preporučiti?
Preporučit će reforme i uvođenje pokojeg novog poreza. Mi za EK nismo bitni jer smo izvan eurozone i zato neće biti sankcija. Tek u izvješću na kraju godine bit će vidljive sve dubioze Hrvatske i pravi javni dug.
>> 'Sve su predstečajne nagodbe sad upitne, tražit će se revizije'
Dajte novinari objavite govore Milanovića iz 2011. u saboru gdje sve i svašta Kosorici nabija na nos vezano za gospodarsko stanje u državi. Te 2011. na vrhuncu krize u Europi smo imali u zadnjem kvartalu mali rast BDP-a ali SDP-ovci su pljuvali po tome i najavljivali veliki preokret u gospodarstvu i da, do preokreta je došlo, ali na gore! Kukurikavci su nas iz krize bacili u gospodarsku depresiju i to u 2014. kada se cijela Europa oporavlja i nikome ne pada BDP osim Hrvatskoj. Jasno je ovih dana i zašto smo u banani, ministar financija i premijer ne razgovaraju godinu dana, kakva neodgovornost, kakvi tukci i ovaj užas moramo trpiti još godinu i pol jer su sdp-ovci sebični i misle samo na svoje dupe. Dajte raspišite izbore da se karte na političkoj sceni malo izmješaju i da se građanima da barem malo optimizma.