Isprva kiše, a nakon toga dugotrajna suša prepolovili su urod, tako da ćemo imati oko 30 do 40 tona lubenica. Naime, posadili smo oko 10.000 sadnica i očekivali oko 80 tona, no s obzirom na to da smo lani ostali bez čitavog uroda, ove smo godine zadovoljni – kaže Diana Prpić, vlasnica Obiteljsko-poljoprivrednog gospodarstva Prpić iz Brežana kod Karlovca koje se već treću godinu, osim uzgojem jagoda, bavi i uzgojem lubenica i raznih sorti ekološki uzgojenih tikvica.
Kako kaže D. Prpić, voće i povrće smišljeno sade kako bi nakon sezone jednog na red došlo drugo, tako da imaju posla od veljače pa sve do zime.
– Kada smo pobrali jagode, na red su došle lubenice. Namjerno ih sadimo nešto kasnije kako bi bile zrele i spremne na tržište kad ponestane lubenica s Jadrana. Vjerujem da ćemo imati pristojnu otkupnu cijenu, oko 1,5 kuna po kilograma, iako znam da su ove lubenice u trgovinama jeftinije nego one koje dolaze u srpnju i kolovozu. Cijena im od sedam ili osam kuna po kilogramu u prodaji i upola padne – kaže vlasnica OPG-a.
Najveći im je otkupljivač tvrtka Kaufland koja ih prodaje u svojim centrima, no do kupaca dolaze i na vlastitim štandovima u Karlovcu i Zagrebu, a imaju i narudžbe putem interneta.
– Lani smo nažalost imali jako lošu godinu. Silne su nam kiše, pa onda i visok vodostaj Kupe odnijeli čitav urod i sustav za navodnjavanje, tako da ga ove godine nismo postavljali, iako bi vjerojatno pomogao jer je ovogodišnja suša uzela danak – kaže D. Prpić.
No, dodaje, iako je malo proizvođača lubenice na kontinentu koji imaju veće nasade i urod, to nije toliko zahtjevna biljka i, bude li vrijeme pogodno, velika je vjerojatnost da će urod biti dobar. I dok im je sada u punom jeku berba lubenica, na susjednom polju rastu buče koje u lance stižu u listopadu i studenom za Noć vještica.
>>Ove su godine odlične, proizvođači ne strahuju od grčke konkurencije
Ove godine jos nisam pojeo pravo slatku lubenicu. Sve na koje sam naisao nekako blijede iznutra. Kao da nisu dozrele, odnosno prerano ubrane.