Od oko 1800 do 2500 radnika, koliko ih se u Hrvatskim šumama procjenjuje kao višak, gotovo 1000 je bivših drvosječa ili sjekača, iako su to u tom državnom mastodontu deficitarna zanimanja. Čelnik uprave Ivan Pavelić kaže, naime, kako to trgovačko društvo s trenutačnih 8500 radnika samostalno obavlja tek 56% poslova sječe i izrade, 60% izvlačenja ili prijenosa te samo 14% prijevoza drvnih trupaca. I to zato što sjekači nakon nekog vremena dođu s dijagnozom povećane opasnosti od nastanka invaliditeta i ne smiju dignuti ništa teže od dva kilograma. Otkaz im uprava ne može dati pa “karijeru” u Šumama nastavljaju kao uzgojni radnici.
– A uprava snosi svu odgovornost poslovanja – žali se Pavelić. Sjekač HŠ-a dnevno obradi 17, a privatnik i 30 kubika drva, kažu u upravi, pa je i to valjda razlog što se zbog “optimiranja poslovanja” s dvama sindikatima zaposlenih u šumarstvu pregovara i o izmjenama kolektivnog ugovora kojim bi se radnicima HŠ-a smanjila materijalna prava u 2013. i za 1000 kuna i lakše dijelili otkazi. No, sindikati se ne daju. I za tužbu zbog neisplaćene božićnice skupili su već 6000 potpisa, što bi uprava mogla skupo platiti, poručuje čelnik Hrvatskog sindikata šumarstva Željko Kalauz, koji traži i pomoć predsjednika, premijera, potpredsjednika Sabora te dvaju resornih ministara. Otkazi će stvoriti nove socijalne slučajeve u ruralnim zabitima, dok NO HŠ-a, s druge strane, donosi odluku o kriterijima stimulacije čelnika i članova uprave tvrtke i do 150.000 kuna te najavljuje dodatno poticanje privatnog poduzetništva, tvrdi Kalauz.
Kaže da ih je uprava već upoznala s namjerom da 70% poslova sječe, izrade i izvlačenja trupaca ubuduće obavljaju privatnici, što će u početku možda i biti jeftino, ali ne na dugi rok. Iz uprave pak poručuju kako privatnici za njih uglavnom obavljaju ekonomski neisplative te deficitarne poslove. Ne uspiju li pak pregovori sa sindikatima o promjeni kolektivnog ugovora, uprava će ga, tvrdi Pavelić, otkazati. U slučaju viškova, zaposlenicima će ponuditi da osnuju vlastitu tvrtku i s HŠ-om sklope višegodišnje ugovore, pri čemu će im se dati i mogućnost otkupa strojeva koje bi otplaćivali radom, kazao je Pavelić.
Manjak drvosječa, pa Šume posao daju privatnicima
Zloba im viri iz očiju: Ovo su najpokvareniji horoskopski znakovi
No, kao i u svemu drugome, i među horoskopskim znakovima postoje oni koji se smatraju ‘dobrim’ i oni koji nose reputaciju ‘loših’ ili ‘pokvarenih’. Evo koji su to horoskopski znakovi na glasu kao najpokvareniji i zašto
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Smrznute ptice padale su s neba, drveće je pucalo od mraza, a stotine tisuća ljudi je umrlo: Nitko ne zna zašto
Čak su i mediteranske luke poput Marseillea bile okovane ledom. Drveće je pucalo od mraza, a crkvena zvona su se lomila. Seljaci su pronalazili svoje kokoši smrznute na granama gdje su spavale
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
pa naravno da im manjka sjekača kad su im diglni norme za sječu nenormalno. privatnik izrauba sjekača u dvije godine i nakon toga pedala. a nije ni čudo kad norme računa pavelić veliki matematički stručnjak, koji će radnicima ukinuti božićnice, regres i ne znam šta, u redu je da to napravi, ali se onda hvali kako je uspješan i firma je u dobiti pa si isplati nagradu od 200 000 kuna, a druga dva člana uprave po 150 000 kuna. lijepo nema šta.