Iza zatvorenih vrata luksuznog hotela odvija se prvi krug izbora za novog čelnika najutjecajnije konzultantske tvrtke u svijetu McKinsey & Company koja se popularno naziva i najvećim svjetskim think-tankom. Zanimljivo, proces izbora novog čelnika podijeljen je u tri kruga koji će završiti u ožujku, a kandidatima je zabranjena službena kampanja ili objava manifesta kako ne bi utjecali na birače.
Podržava je trenutni šef
Pravo glasa, naime, imaju konzultanti koji zarađuju više od milijun dolara godišnje. Nominacijski proces formalno počinje u siječnju kada svaki od partnera u konzultantskoj kući preda popis od sedam kandidata za koje se zalaže. Svi McKinseyevi stariji partneri koji nisu stariji od 57 godina ili se ne pripremaju za mirovinu mogu se natjecati. U drugom krugu ostaje deset kandidata s najvećom potporom, a do ožujka se među njima bira šef koji će na funkciju stupiti u srpnju 2018. Nije poznato koliko zarađuje prvi čovjek McKinseya, ali je jedan od njihovih bivših čelnika objavio da je zarađivao šest milijuna dolara godišnje. McKinsey, koji za vlade i najveće kompanije na svijetu pruža savjete u obliku dubinskih analiza, zapošljava 29 tisuća ljudi u 65 zemalja svijeta, a njihov direktor u odlasku, Dominic Barton naziva ih “tvornicom lidera”. Barton je ne otkrivajući kandidata koji ima najviše šanse da ga zamjeni na poziciji koju naziva “hektičnom”, s obzirom da je 240 dana godišnje u avionu, nagovijestio da bi ga mogla zamijeniti žena obzirom da je istaknuo kako tvrtke moraju postaviti novi biznis model kako bi išle u korak s vremenom, a to uključuje jednakost spolova i privlačenje više žena na ključne pozicije.
Svijetu trebaju hrabriji lideri sposobni za preciznije odluke- kazao je Barton. Takvi komentari skrenuli su pozornost na Vivian Hunt, partnericu zaduženu za Veliku Britaniju i Irsku. Poznata je po tome što gorljivo zagovara jaču diverzifikaciju poslovanja, kao odgovor na jačanje efikasnosti poslovanja. Hunt je nedavno uvrštena na listu 10 najutjecajnijih crnaca u Velikoj Britaniji. Ako dobije potporu bit će prva žena na čelu McKinseya od 1926. kada je tvrtka i osnovana. Dobre šanse, po informacijama svjetskih medija, imaju i njezini kolege Gary Pinkus, čelnik McKinseya u sjevernoj Americi, prvi čovjek tvrtke u Aziji, Kevin Sneader, te Bob Sternfels, koji vodi dio poslovanja na globalnoj razini. Jedan od njih imat će težak zadatak koji uključuje sklapanje kontakata, implementacija novih ideja i inicijativa te jačanje tvrtke koja za sebe kaže da je “najveća kolekcija talenata koji postoje u svijetu”. Novi šef morat će se znati nositi i s velikom količinom ega u kompaniji koju uspoređuju s SAD-ovom mornaricom i rimskom vojskom.
Preporuke za Hrvatsku
McKinsey svugdje u svijetu, pa tako i Hrvatskoj regrutira isključivo vodeće stručnjake na njihovom području. U našem zagrebačkom uredu, na koji smo vrlo ponosni, radi više od 20 vrhunskih konzultanata, mladih hrvatskih stručnjaka koji su svoje obrazovanje stekli na vodećim svjetskim sveučilištima od Cambridgea do Harvarda nakon čega su se, u skladu s politikom tvrtke, vratili u Zagreb te sudjeluju na najzahtjevnijim McKinsey projektima u svijetu – pojašnjava dr. sc. Jurica Novak, senior partner i voditelj McKinsey ureda u Zagrebu, Beogradu i Bukureštu. Ističe kako je svo njihovo znanje na raspolaganju hrvatskom gospodarstvu i javnoj upravi. Kada bi se državni sektor digao na višu razinu efikasnosti, uvjerava Novak, stvorio bi se prostor za reinvestiranje u ekonomske programe.