Ideja koja je spomenuta tijekom razgovora o predstečajnim nagodbama, kada je Hrvatska udruga poslodavaca ministru financija Slavku Liniću predložila da se angažiraju konzultanti za nagodbe s 30-tak najvećih tvrtki, proširila se i na angažmane u ministarstvima. Večernji list doznaje da je Liniću predloženo da hrvatske kompanije pomognu Vladi financiranjem vrhunskih i vrlo skupih međunarodnih konzultanata.
>> Linić zakopao ratnu sjekiru s HUP-om, sada ga muče sindikati
Tehnička vlada
Naime, više predstavnika hrvatskih poslodavaca spremno je uz Vladu financirati skupe međunarodne konzultante i za šire potrebe Vlade i svih pojedinih ministarstava. Poslodavci procjenjuju da bi usluge vrhunskih konzultanata puno pomogle ministrima u vođenju složenih i osjetljivih procesa.
Sada ministri trebaju odlučiti žele li ili ne žele stručnu pomoć. S obzirom na to da su u Hrvatskoj male šanse za formiranje tehničke vlade zbog izrazite parlamentarne nadmoći Kukuriku koalicije, angažman konzultanata mogao bi jamčiti više znanja o nužnim reformskim procesima koje Vlada hitno treba otpočeti bez političkih procesa koji bi se otvorili postavljanjem tehničke vlade. Iz Vlade smo dobili potvrdu informacije da se razgovaralo o timovima HUP-a unutar predstečajnih nagodbi, ali isključivo kao jedne nagodbene strane, ali demantiraju da se ikad razgovaralo o angažmanu konzultanata na vođenju projekata unutar ministarstava.
Dio ministara ipak ne bi imao ništa protiv pomoći u obliku znanja neke od prestižnih konzultantskih tvrtki u državi, jer ističu da je “svaka pomoć dobrodošla”. A pomoć konzultanata svjetskoga glasa skupa je igra u kojoj bi država zaista trebala pomoć u obliku privatnog kapitala. Najbolje svjetske konzultantske kuće, tzv. velika četvorka, prisutne su na hrvatskom tržištu, a njihove usluge koštaju od nekoliko stotina pa čak i do 16 tisuća dolara po danu. To je cijena najkompleksnijih poslova, koji uključuju vođenje nacionalnih projekata ili superviziju projekata u internacionalnim kompanijama.
Domaći cjenik konzultanata koji je odredilo Ministarstvo gospodarstva kaže da se sat u bruto iznosu može naplatiti 110 kuna, ali za vođenje investicija plaća se 165 kuna, a za vođenje projekata 245 kuna. Da su cijene ipak puno veće pokazuju angažmani na “clean startu” koji je plaćen ukupno 6 milijuna kuna i cijene usluga savjetovanja za privatizaciju HPB-a, Croatia osiguranje ili monetizaciju autocesta. Ukupno će ta tri projekta koštati 85 milijuna kuna.
Ne treba bježati od pameti
Ne treba bježati od moguće pomoći, komentirao je Ivan Miloloža, predsjednik Vijeća članica HUP-a.
– Nije ni mudrost ni sramota kupiti znanje. Ne treba pritom biti uvredljiv – kaže Miloloža načelno o inicijativi udruge poslodavaca.
Ostaje upitno hoće li Vlada prihvatiti ruku poslodavaca jer se iz prvih neslužbenih informacija može protumačiti da se na cijelu ideju reagiralo emotivno, ovisno o osobnim stavovima i dojmu o vlastitom znanju. Konzultanti savjetuju većinu vlada, a njihovi su angažmani česti pri kreiranju strategija i planova reformi. Zemlja koja je izgubila kreditni rejting ne bi trebala olako odbaciti mogućnost dobrog savjeta.
Čudi me ova ponuda poslodavaca. Zar bi to zbilja učinili nakon glupe i nadobudne Milanovićeve izjave kako oni rade po svom i vjerojatno vide svjetlo na drugom kraju tunela ? Bolje da nađu sposobne i plate ih, ali tek ako uspiju što učiniti a ove nesposobnjakoviče maknuti čim prije.