Najveća domaća tvornica šećera Viro dodijelila je jučer u Virovitici tradicionalne nagrade najboljim proizvođačima šećerne repe za 2015. godinu. Viro tu nagradu dodjeljuje 13 godina zaredom, a uvođenje natjecanja u proizvodnju pokazalo se kao dobar način da se proizvođači između sebe bore za veće prinose po hektaru i veću digestiju (udio šećera u šećerenoj repi), kazao je na svečanosti dodjele nagrada predsjednik NO šećerane Viro Marinko Zadro.
– Duša me boli kad vidim da se danas u Međimurju dobije po hektaru 4, 5 ili 6 tona pšenice, a u Slavoniji jedva dva. Ne znam gdje smo se izgubili i gdje je nestalo znanje i rad – kritičan je bio Zadro te dodao da njegova tvrtka već dva i pol mjeseca čeka da uđe u vlasništvo Dalmacijavina.
Balkanski marifetluci
– Sve smo platili na vrijeme, ispunili smo sve svoje obveze, ali ne možemo ući u vlasništvo. Naši balkanski marifetluci su nešto što nije dobro – kazao je Zadro te jasno dao do znanja da je razočaran sporošću hrvatskih institucija. – Neki rezultati u proizvodnji iz 1975. bolji su nego današnji. Nedostaje nam znanja i vjerujem da sad imamo dobrog novog ministra koji je stručnjak i koji će okupiti dobru ekipu i promijeniti stvari u poljoprivredi – kazao je M. Zadro te dodao kako nema poljoprivredne proizvodnje bez jake prehrambene industrije koju je Hrvatska od osamostaljena gotovo uništila te otvorila tržište za uvoznike i stranu konkurenciju.
Napomenuo je kako je Viro do sada u dvije šećerane, županjsku i virovitičku, uložio gotovo milijardu kuna, a iako je posljednjih godina cijena šećera padala i nije bila dobra situacija, sada se stvari poboljšavaju i tržište se oporavlja. – Vjerujem da dolazi bolje vrijeme za proizvodnju šećerne repe. Cijena šećera i šećerne repe se oporavlja tpa se nadam da ćemo imati dobre rezultate. Svi vama želim dobru sjetvu – kazao je predsjednik uprave Željko Zadro.
Priznanja kooperantima
Tvornica šećera Viro iz Virovitice dodijelila je šest priznanja svojim kooperantima. Belje iz Darde dobitnik je Zlatne repe u kategoriji proizvođača sa zemljištem većim od 1000 hektara. U kategoriji proizvođača sa zemljištem od 50 do 100 hektara nagrađen je Saboprodukt iz Karanca, dok je u kategoriji proizvođača sa zemljištem od 20 do 50 hektara Zlatna repa pripala Zvjezdani Milas iz Ivanovca. Damir Videc iz Žlebina nagrađen je u kategoriji proizvođača sa zemljištem od 10 do 20 hektara, a u kategoriji proizvođača sa zemljištem do 10 hektara Zlatnu repu dobio je Miroslav Rukavina iz Čepina. Priznanje za uspješnu dugogodišnju poslovnu suradnju dodijeljeno je Slavku Vukšiću iz Bačevca.
Županjska Sladorana je Zlatnom repom nagradila osam najboljih kooperanata i poslovnih partnera. Tvrtka Vupik iz Vukovara proglašena je najboljom u kategoriji proizvođača šećerne repe sa zemljištem većim od 500 hektara, dok je u kategoriji proizvođača sa zemljištem od 100 do 500 hektara Zlatna repa dodijeljena tvrtki Agro-Tovarnik iz Tovarnika. Najbolji proizvođač šećerne repe u kategoriji od 50 do 100 hektara je tvrtka Arator iz Lovasa. Krunoslav Marjanović iz Podgrađa dobio je Zlatnu repu u kategoriji proizvođača od 20 do 50 hektara, a Branko Ničivojević iz Bobote dobitnik je u kategoriji proizvođača sa zemljištem od 10 do 20 hektara. U kategoriji proizvođača sa zemljištem do 10 hektara Zlatna repa dodijeljena je Boži Dragičeviću iz Retkovaca. Priznanja za dugogodišnju uspješnu poslovnu suradnju primili su Stjepan Brčić iz Vrbanje i tvrtka Agro-Jakšić iz Slakovaca.
>>Sindikati stalno vrište da štite radna mjesta, ali zapravo ne štite
Sjecam se da smo u Vupiku 80-ih godina imali prinose od 8 tona psenice po ha. Sad imaju poticaje, moderniju tehnologiju na raspolaganju a manje proizvode. Ili ne znaju ili nece raditi.