Smanjenja PDV-a na hranu nema ni u jednom Vladinu strateškom dokumentu niti se ministri izjašnjavaju hoće li do njega doći. U izbornim je godinama svašta moguće, pa i takav porezni manevar, no ako se gleda stvarnosti u oči, ona će, nažalost, biti drugačija. Vlada je zbog procedure prekomjernog deficita krenula na snažno rezanje proračunskog manjka, što je golem napor za zemlju koja se šest godina bori s recesijom i ostala je bez 40 posto investicijskog potencijala.
Sad je stigao još jedan problem jer ni na Markovu trgu ni u Bruxellesu nisu računali na to da će se i u Hrvatskoj dogoditi deflacija i pad cijena. Čak i kad nema povećanja BDP-a, državna se blagajna uz inflaciju nekako puni. Sad nema ni rasta ni inflacije pa su prihodi od PDV-a iznova podbacili toliko da je taj minus teško nadoknaditi nekim drugim porezom, pa bio on i porez na nekretnine. Izglednije je stoga da će nas sustići dodatna porezna presija, možda čak i kroz veći PDV, a ne pad.
Ako bi se kojim slučajem išlo na porezno rasterećenje, korisnije bi bilo rasteretiti rad i većim primanjima poticati potrošnju stanovništva. Manjim porezom na plaće pomoći će se i tvrtkama, bez obzira na to plasiraju li svoju robu na domaće ili na inozemno tržište.
>> PDV na hranu sniziti na 13%. Ali nije jasno ni kad ni kako
Bla bla... Treba srezati lokalnu upravu i srediti kaos u zakonima i prestati ih stalno mijenjati jer to odbija svakog poduzetnika - pa će se stvoriti poduzetnička klima i početi ponovno zapošljavati ljude. I to je jedino rješenje naših problema. Sve drugo je pretakanje iz šupljeg u prazno.