Nove napetosti u Ini. Današnja sjednica Nadzornog odbora počela je u punom sastavu, a završila u krnjem nakon što su hrvatski članovi odlučili iz protesta napustiti dvoranu. Hrvate je zasmetala dnevna točka koju su predložili predstavnici MOL-a, a u sklopu koje se trebalo raspravljati o posljedicama činjenica iznesenih tijekom svjedočenja na suđenju Ivi Sanaderu na poslovanje Ine. Hrvatski članovi NO-a Ine takav su zahtjev doživjeli kao pokušaj pritiska na njih kao bivše svjedoke, te su odbili raspravljati i glasovati o tom prijedlogu.
Ispravke i USKOK-u
Zaključak o faktografskim pogreškama u svjedočanstvima na kraju je ipak donesen, a kako objašnjava predlagatelj te točke dnevnom reda Ferencz Szabolcs, njegova želja je bila da se spriječi šteta kompaniji.
– Prije svega, danas je održana sjednica Nadzornog odbora na kojoj je postignut dogovor oko gotovo svih točki dnevnog reda. Pri kraju sjednice, predložio sam donošenje odluke koja kaže da su možda dane netočne izjave, uključujući i činjenične pogreške, od strane određenih svjedoka iz uprave i Nadzornog odbora tijekom aktualnog suđenja Ivi Sanaderu. Mnoge od ovih izjava bile su povezane s internim funkcioniranjem Ine, te neki od netočnih navoda mogu nanijeti štetu ugledu kompanije. Nadzorni odbor osjećao je kako je njegova dužnost da skrene pozornost na te činjenične pogreške kako bi se napravila ispravka ovih navoda, temeljena na prijašnjim zapisnicima sa sjednica Uprave i Nadzornog odbora, tada usvojenih od obje strane. Sukladno današnjoj odluci, Nadzorni odbor će poslati obavijest o ispravci ovih navoda sudu, USKOK-u, obrani Ive Sanadera te većinskim dioničarima.
Žao mi je što su neki od mojih kolega iz Nadzornog odbora shvatili ovo osobno i napustili sjednicu, iako se njihova mišljenja ili namjere u vezi ovih činjeničnih pogrešaka nisu dovela u pitanje. Nadzorni odbor smatrao se obveznim predstaviti istinu svim dioničarima na koje to može utjecati te napraviti potrebne ispravke – rekao je Szabolcs.
Više nema svjedoka
Predsjednik Nadzornog odbora Davor Štern stvari vidi malo drukčijima. Iako se načelno ne protivi tome da se netočnosti, ako su u svjedočanstvima iznesene, isprave, smatra kako je način na koji su to MOL-ovi predstavnici željeli učiniti neprihvatljiv.
– Takva analiza nije zadaća Nadzornog odbora, a pogotovo ne da se radi temeljem medijskih izvještaja o izrečenom na suđenju, kao što nam je prezentirano na sastanku NO-a. Ako MOL želi demantirati nešto što je rečeno u službenom sudskom postupku, za to postoji pravna procedura, a ne da se za to koristi većina u Nadzornom odboru.
Mi nismo željeli prihvatiti da nam se nametne uloga da sami demantiramo sebe. Svi hrvatski članovi Nadzornog odbora stoje iza svega što su rekli kao svjedoci, uostalom njihova zakonska obveza bila je govoriti istinu. Kako nismo o tome htjeli glasovati, napustili smo sjednicu. Ne vidim to kao neki veliki konflikt, ali morali smo reagirati – rekao je Štern.
Kako više nema planiranih svjedoka iz Ine na suđenju Sanaderu, napetosti vezane za taj proces mogle bi uskoro ipak oslabiti.
Kakvog smisla ima glasovanje kada je jedna strana uvijek u pravu. To čak niti centralizirana EU ne prakticira i preporuča.