Pozitivni realni prinosi

Oročavanje novca opet postaje atraktivno

Oročavanje novca opet postaje atraktivno
25.09.2018.
u 16:15
“Režim nestašice sigurnije imovine je završen”, napisao je u bilješci klijentima Zoltan Poszar, analitičar banke Credit Suisse.
Pogledaj originalni članak

Dioničko tržište dobiti će vrlo ozbiljnog konkurenta – gotovinu. Ovaj tjedan zasjedaju dužnosnici američke središnje banke Fed, a ako odluče opet podignuti kamatne stope kao što se predviđa, to će oročavanje gotovine učiniti opet atraktivnom investicijskom odlukom, nakon deset godina.

U razdoblju “bikovskog dioničkog tržišta” koje traje od ožujka 2009. i najduže je u modernoj povijesti kamatne stope bile su toliko nisko da je većina financijske imovine s fiksnim prinosom, osim obveznica sa statusom “smeća”, donosila manji prinos od stope inflacije. To je investitore usmjeravalo u dionice, jedinu investicijsku klasu koja je u tim uvjetima pružala pozitivan realan prinos, odnosno prinos umanjen za inflaciju.


Kako za Reuters kaže Jack Ablin, glavni investicijski direktor Cresset Wealth Advisora, jedna od velikih promjena na financijskom tržištu posljednjih 10 godina bilo je guranje na marginu investiranja u obveznice.

“Od financijske krize ulaganje u obveznice sudjeluje u povijesnom ‘ratu’ s ulaganjem u dionice s jednom rukom svezanom na leđima”, ističe Ablin.

To bi se uskoro trebalo promijeniti. Od kraja 2015. kada je Fed započeo s podizanjem kamatnih stopa obvezničko tržište polako počinje investitorima donositi pozitivne realne prinose. No, sada će, prvi put od početka 2008. i tržište novca početi donositi pozitivan realni prinos. Ovotjedno podizanje kamatnih stopa dat će poticaj gotovini, smatra Ablin. “To će dati poticaj averziji prema riziku”, dodaje taj analitičar.

“Režim nestašice sigurnije imovine je završen”, napisao je u bilješci klijentima Zoltan Poszar, analitičar banke Credit Suisse. Još jedno podizanje kamatnih stopa dioničko tržište očekuje s omjerom cijene i zarade (P/E) od 17,2 što znači da za dolar zarade kompanija investitori u dionice trebaju platiti više od 17 dolara. Povijesni je prosjek 15. Ova vrijednost ne bi bila problematična za dionice tri ili pet godina ranije, kada su drugi investicijski “konkurenti” donosili slabašne prinose.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.