Ostane li PDV u turizmu kao sada – 13 posto na smještaj i usluge pansiona, a čak 25 posto na ugostiteljstvo, Hrvatska će do 2030. propustiti 2,5 milijardi eura potencijalnih investicija. Domaći turizam ostat će time zakinut za 200 hotela i 80.000 kreveta.
Kratkoročno, do 2021. neće biti sagrađeno 11.000 kvalitetnih soba, u turizmu će biti 8500 novozaposlenih manje nego da se smanjenjem PDV-a toj djelatnosti omogući da razmaše krila, a minus u bruto dodanoj vrijednosti procjenjuje se na 7,7 milijardi kuna.
– Kad pogledamo da je od 2014. do 2017. investirano 2,1 milijardi eura, vidimo da naš turizam ne hvata cilj od sedam milijardi eura zacrtan strategijom razvoja do 2020. Inače, u Europskoj uniji čak 18 zemalja ima stopu PDV-a od deset posto ili i manje, a 17 zemalja ima sniženu stopu za restorane. Stopu od 25 posto na ugostiteljstvo u Europskoj uniji imaju samo Danska i Hrvatska – ističe Branko Bogunović iz HD-a, kuće koja je izradila analizu utjecaja PDV-a na turizam.
Studija je, kaže, pokazala da će država do 2019. prihodovati manje nego što bi da je stopa PDV-a ostala deset posto, te da bi do 2025. niža stopa čak dala veće fiskalne učinke zbog razlike u namjeri investiranja i priljeva novog smještaja.
Vjeruje se i da bi porezna disciplina bila veća. Stopom PDV-a na smještaj i ugostiteljstvo najvišom na Mediteranu nije zadovoljan ni Josip Zaher, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore, koja je analizu i financirala. Podsjeća da je 2013., kad je PDV u turizmu bio deset posto, donijela najintenzivniji porast investicija i zapošljavanje od hrvatske neovisnosti.
– Radimo na svjetskom tržištu i samo tražimo uvjete kakve ima naša izravna konkurencija. Pitaju nas i zašto kako ulažemo ako nam je PDV previsok? Pa zato što nas tržište tjera, ne možemo si dopustiti da stagniramo – kaže Ronald Korotaj, čelnik Udruge hotelijera. Sve argumente za PDV od 10 posto hotelijeri su prošli tjedan podastrli u Vladi.
– Možda nismo dobili otvorenu odbijenicu, ali čini mi se da iduće dvije, tri godine ne možemo računati na korekciju stope – zaključuje Tomislav Popović, predsjednik uprave Maistre.
Primjeri u Europi:
Mađarska - PDV smanjen s 27 na 18% (od 1. 1 . 2017.) te na 5%(od 1. 1. 2018.)
Francuska - PDV smanjen s 19,6 na 7% – otvoreno je 52.700 novih radnih mjesta
Irska - PDV smanjen s 13,5 na 9% – otvoreno 56.400 novih radnih mjesta
Njemačka - PDV smanjen s 19 na 7% - 32% povećanje investicije u hotele
Kao prvo. Nama vise 'kreveta' ne treba. Ne zelimo valjda od drzave napraviti drzavu konobara i sobarica ? Ulagati treba u grane koje donose vecu zaradu, a sa time i visi standard. Jedino, ako zelimo unistiti obalu zbog krupnog kapitala kao Portugal. Kao drugo. Ono sto mi je smijesno/zalosno je kako se zale na visoki PDV. Jer kao kada bi bio nizi onda bi mogli i radniku dati vise. No, ne zaboravimo da je PDV bio nizi, ali radnici od toga nisu imali nikakvu korist.