Nade da će ukidanje dijela kriznog poreza utjecati na veću potrošnju gotovo su utopijske. Možda u nekom boljem gospodarskom okruženju da, ali sada kad nezaposlenost raste, psihološki učinak teško će se promijeniti poslije 1. srpnja bez obzira na to što i ekonomska teorija dokazuje da smanjenje pritiska na dohodak najviše potrošački potiče one u nižoj dohodovnoj skupini.
Procjene se analitičara ne mijenjaju, potrošnja će ove godine pasti oko tri posto, a u malo će blažem minusu biti BDP kojem je upravo potrošnja godinama pomagala u rastu.
Optimizam će porasti
Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke, upozorava na to da bi ukidanje niže stope kriznog poreza moglo pojačati rad na crno s obzirom na to da bi neki mogli prebacivati plaću na onu ispod šest tisuća kuna. Dio analitičara ipak vjeruje da bi donekle mogao porasti optimizam među građanima i tek se neznatno odraziti na potrošnji, jer kaže Hrvoje Stojić, analitičar HAAB-a, ekonomski je dokazano da poticaji u rasterećenju pozitivnije utječu na potrošnju građana s nižim dohotkom.
Ipak, svi su složni u tome da je glavna prepreka u jačanju potrošnje rastuća nezaposlenost, odnosno neizvjesnost oko zadržavanja radnih mjesta te realan pad neto plaća koji je počeo u rujnu, dodaju analitičari Raiffeisen Consultinga. Jasna strategija poreznog sustava ne postoji, pa to i dalje produbljuje psihološku nesigurnost – kaže Šantić.
Kasna reakcija na krizu
To će se i pojačati ako se poveća stopa PDV-a ili ukine nulta stopa. Uglavnom, svi su ekonomski stručnjaci uvjereni da je riječ o populističkoj mjeri koja je prihvatljivija za građane nego primjerice uvođenje poreza na imovinu, od čega se odustalo. Sve to dokazuje da Vlada nema rješenja, da vuče parcijalne poteze, koje mnogi povezuju s očajem, jer rješenja i strategije za izlazak iz krize počeli su se prekasno donositi.
Potrošnja neće rasti, ali zato hoće rad na crno
Zbog ovog je pisma srbijanska veleposlanica napustila domjenak SNV-a: 'Ja to jednostavno ne podržavam'
Tradicionani domjenak Srpskog narodnog vijeća za prvoslavni Badnjak prvo je političko okupljanje u novoj godini
Žene su 'niža vrsta', židovi i kršćani su 'krivovjernici', dužnost je 'braniti Alaha'
Od kada su, prije samo mjesec dana, džihadisti u Siriji došli na vlast svrgavanjem diktatora Al-Assada, bičevanja i pogubljenja vraćena su na javna mjesta
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Cudnovato,kako ekonomisti znaju da ce rasti rad na crno...Eh pametnjakovici,a kako neznate kako sprjecit to...jednostavno,stroze kontrole...i cak nisu potrebni novi ljudi koji ce to obavljat...imate policiju,imate ljude sa burze rada ... i ovdje su stroge kontrole,Zollbeamten i arbeitsamtleute...Zollbeamten nisu nitko drugi do policije ,samo sto se tako zovu.. Tamo gdje drugi rad na crno iskorjenjavaju vi podrzavate kukanjem...sve neki nesposobnjakovici,nije ni cudo sto je sve kako netreba da bude.