Uljanik grupa

Cerovac: Oko 1800 radnika počelo raditi. Uprava: Nenajavljen i štetan susret

Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
Cerovac: Oko 1800 radnika počelo raditi. Uprava: Nenajavljen i štetan susret
20.11.2018.
u 17:43
Dio radnika ostao je kod kuće, a dio ih zbog neisplate ni nije u mogućnosti doći na radno mjesto.
Pogledaj originalni članak

Nakon mjesec dana štrajka, u skladu s jučerašnjom odlukom Štrajkaškog odbora radnici pulskog Uljanika ponovno su počeli raditi, a na posao se, po popodnevnoj procjeni predsjednika Štrajkaškog odbora Borisa Cerovca, danas vratilo oko 1800 radnika. 

Po njegovim riječima, većina njih je odmah počela raditi, a dio njih, očito nezadovoljan zbog neisplate pune plaće, ostao je kod kuće. Neki pak zbog neisplate plaće niti ne mogu dolaziti na posao.

 "Mi nikoga ne želimo tjerati da u ovom trenutku radi", rekao je Cerovac i dodao da treba pronaći odgovarajuća rješenja kako bi se - ako je problem u prehrani - riješio taj problem ili - ako je u pitanju problem s dolaskom na posao - da se i on riješi. Istaknuo je kako je najviše radnika trenutačno angažirano na gradnji polarnog kruzera i jaružara. Materijala ima dovoljno, a kako se doznaje iz Uljanika, ni energenti nisu problem.

Video - Štrajk radnika Uljanika nakon što im nije isplaćena plaća za rujan

 "Počeli smo raditi. Uprava nas je izvijestila da radi na preraspodjeli ljudi te da pokušava utvrditi brojno stanje i vidjeti tko je od radnika sposoban za pojedine poslove", izjavio je novinarima Fabricio Kalčić iz Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije.  

 Rad se u pulskome brodogradilištu nastavlja premda ga, zbog velikog odlaska radnika, nije lako organizirati. Spas bi trebao biti dorađeni plan restrukturiranja, čiji bi se dopunjeni koncept ovaj tjedan trebao uskladiti u Ministarstvu gospodarstva, a zatim u iduća dva tjedna dovršiti i tek tada poslati u Bruxelles na razmatranje.

A iz uprave Uljanika priopćeno je kako je današnji sastanak Štrajkaškog odbora 3. maja i "posjetitelja" u prostorima 3. maja, štetan za Uljanik grupu i 3. maj te je održan bez najave i bez znanja Uljanika kao većinskog dioničara.

"Današnji nenajavljeni susret i način javnog istupanja stavlja Uljanik grupu, uključujući i 3. maj Brodogradilište u nepovoljan položaj naspram svih dionika aktualnih procesa i vjerovnika tvrtke te šteti ugledu društva prema investicijskoj i medijskoj javnosti", kaže se u priopćenju.

U 3. maju danas je, naime, boravio predsjednik Uprave Brodosplita Tomislav Debeljak, koji je razgovorao s predstavnicima Štrajkaškog odbora i izjavio da će tek nakon dubinskog snimanja vidjeti je li zainteresiran za ulazak u vlasništvo 3. maja.  

Nakon razgovora koji je trajao oko sat vremena, predstavnici Štrajkačkog odbora ustvrdili su da Uprava Uljanika nije htjela pustiti Debaljaka u 3. maj, a u izjavama novinarima obje su strane poručile kako je za spas 3. maja ključno vrijeme

Uljanikova uprava, pak, ističe kako je u protekla dva tjedna održano nekoliko intenzivnih sastanka odgovornih osoba Uljanika i predstavnika radnika i svih rukovoditelja 3. maja na kojima su sa predstavnicima radnika usuglašeni smjer i način stvaranja preduvjeta za dugoročnu održivost.

Podsjeća se i da je prošli tjedan održan i sastanak Uprave Uljanika, odgovornih osoba i predstavnika radnika 3. maja, zajedno s najvišim predstavnicima nadležnih državnih institucija na kojem se razgovaralo o rješenjima u cilju održivosti 3. maja.

Dodaje se da je Uljanik u završnoj fazi usuglašavanja Programa restrukturiranja i kao većinski vlasnik 3. maja posebno vodi računa o njegovim i interesima svih zaposlenika riječkog brodogradilišta.

"Pozivamo na dijalog sve zainteresirane koji imaju namjeru na transparentan i legitiman način podržati napore Uprave Uljanika u stvaranju preduvjeta za nastavak brodogradnje u Puli i Rijeci, a samim time dati podršku očuvanju cjelokupne brodograđevne industrije u Hrvatskoj", zaključuje se u priopćenju.

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
17:46 20.11.2018.

Radnici su vlasnici većinskog paketa dionica. I protiv koga oni onda štrajkaju ak smijem pitati?